motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Warsztat

Łańcuchy śniegowe jakie wybrać

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że założenie łańcuchów śniegowych na koła powinno być ostatecznością. Godny uwagi jest również fakt, że z łańcuchami śniegowymi należy poruszać się maksymalnie 50 km/h. Nie wszyscy jednak wiedzą czym dokładnie powinno się sugerować przy ich wyborze.

Łańcuchy śniegowe jakie wybrać

Należy mieć świadomość, że niewłaściwie założone łańcuchy na koła mogą nie tylko wkręcić się w układ jezdny, ale również wyrwać nadkola, przebić opony czy porysować felgi. Bardzo ważne jest zatem, by ściśle przylegały do opony. Trzeba także pamiętać, aby łańcuchy śniegowe były praktycznie cały czas napięte. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że tylko i wyłącznie właściwie dobrany rozmiar łańcuchów pozwoli na pełną regulację.

Ponadto zaopatrzenie się w zbyt duże łańcuchy może doprowadzić do sytuacji, że kierowca nie będzie mógł ich w pełni naciągnąć. Rekomendowane jest w takiej sytuacji zdjęcie ich. Należy mieć świadomość, że ogromnym udogodnieniem dla użytkownika będzie system samonapinający. Zadba on bowiem o skasowanie luzów powstałych podczas jazdy.

Czy dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w łańcuchy śniegowe w sprayu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok w coraz większej liczbie sklepów można znaleźć środek o nazwie „łańcuchy śniegowe w sprayu”. Godny uwagi jest fakt, że według producenta wystarczy, że użytkownik spryska nimi oponę, by została wytworzona odpowiednia powłoka przylegająca zarówno do śniegu, jak i lodu.

Najbardziej istotnym zadaniem omawianego produktu jest ułatwienie wyjazdu z zaspy czy pokonanie różnego rodzaju stromych wzniesień. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości produkt nie działa tak sprawnie, jak zapowiada producent. Oznacza to, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mat przeznaczonych do wyjazdu z zasp. Należy również zaznaczyć, że praktycznie żaden środek nie będzie w stanie zastąpić prawdziwych łańcuchów śniegowych podczas ewentualnej kontroli policyjnej.

Jakie są najbardziej istotne zalety łańcuchów śniegowych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianych łańcuchów śniegowych trzeba zaliczyć zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Ponadto kierowca będzie miał możliwość wyjechania z głębokich zasp. Korzystanie z łańcuchów śniegowych pozwala także na znacznie lepszą trakcję na bardziej stromych zjazdach czy podjazdach. Wśród zalet tego rozwiązania należy także wymienić świetną przyczepność samochodu na ubitym śniegu i lodzie.

W jaki sposób powinno się jeździć z łańcuchami śniegowymi?

Należy pamiętać, aby po założeniu łańcuchów śniegowych pod żadnym pozorem nie przekraczać prędkości 50 km/h. Nie jest również rekomendowane wykonywanie gwałtownych manewrów.

W przypadku poruszania sią drogą z wyjeżdżonymi koleinami, kierowca powinien jechać po zaśnieżonej części. Osobom, które jednak muszą koniecznie przejechać po nieośnieżonym asfalcie, zalecane jest zmniejszenie prędkości. Warto również operować gazem.