motopati.pl

Blog motoryzacyjny

samochód elektryczny
Motoryzacja

Na jakiej zasadzie działa samochód elektryczny?

Jaki przewiduje wielu doświadczonych kierowców, pojazdy z napędem elektrycznym z czasem zastąpią dzisiejsze samochody na benzynę. I bardzo dobrze, że tak się stanie. Dzięki nim uniknie się przecież zanieczyszczania środowiska naturalnego i znacznie lepiej zadba się o ekologię. Zanim jednak samochód elektryczny będzie szeroko dostępny dla każdej osoby (jego cena okaże się dość niska i powstaną punkty ładowania), najpierw warto dowiedzieć się, jak on mniej więcej działa.

Bezpośrednio pod maską ma umieszczony silnik elektryczny, sterownik i zestaw akumulatorów. Nie ma tutaj mowy o żadnym hałasie w trakcie przekazywania energii do silnika, którego zadaniem jest napędzanie kół za pomocą odpowiednich przekładni mechanicznych. Tak zwany moment obrotowy powstaje, dzięki oddziaływaniu pól magnetycznych (wytwarzane są one m.in, przez tzw. wirnik). Co ważne, jest on dostępny od zerowej prędkości. To wszystko powoduje, że samochód elektryczny daje spore poczucie dynamiki i nie ma potrzeby używania w nim sprzęgła (jak w każdym osobowym, aucie spalinowym). Przyjemność w trakcie jazdy jest ogromna, co potwierdzą te osoby, które już miały do czynienia z takim samochodem.

Silnik elektryczny ma sporą przewagę nad spalinowym. Dlaczego? Bo jest trwały. Nie odbywa się w nim żaden proces spalania mieszanki powietrze i paliwa. Brzmi świetnie. Poza tym brakuje tu cylindrów oraz tłoków, więc niczego nie smaruje się olejem. Silnik nie potrzebuje oczywiście chłodzenia, a jego praca jest w stu procentach czysta.

car-line.org.pl