motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak działa sprzęgło w samochodzie

Części składowe auta to elementy, które każdy kierowca powinien umieć wymienić a także znać jego funkcje. Jednym z takich elementów jest sprzęgło. Jest to podzespół o złożonej budowie. W skrócie można powiedzieć, że sprzęgło odpowiada za zmianę biegów, podczas jazdy. Poniżej zostaną przedstawione bardziej szczegółowe dane techniczne, dotyczące tego jak działa sprzęgło.

Sprzęgło jak działa?

Odpowiadając na to pytanie, można powiedzieć, że sprzęgło zajmuje się powierzaniem momentu obrotowego, z wału napędowego do wału napędzanego. O sposobie działania i cechach budowy decyduje rodzaj pojazdu. Jeżeli przyjrzymy się samochodom osobowym, to rodzaj sprzęgła w nich występujący nazywamy jest ciernym. Przenosi ono moment obrotowy pomiędzy silnikiem, a z skrzynią biegów. Użycie pedału sprzęgła skutkuje oddzieleniem przekładni od wału korkowego. Przez co możliwe jest zmiana biegów lub zatrzymanie pojazdu. Od strony technicznej, wciśniecie pedału sprzęgła zaprzestaje przekazywania momentu obrotowego. Puszczenie sprzęgła powoduje, że sprężyny na powrót oddziałują na wał korbowy i przekładnię, przez co możliwa jest dalsza praca całego układu.

Z jakich elementów składa się sprzęgło?

Konstrukcja sprzęgła to kilka elementów składowych. Należy tutaj wymienić przede wszystkim:
– tarcza sprzęgła
– docisk
– łożysko
Wymienione elementy składają się na główną część sprzęgła. Jednak dla prawidłowego funkcjonowania konieczna jest obecność innych części, takich jak:
– koło zamachowe
– wał korbowy
– wałek sprzęgłowy
– sprężyny

Wał korbowy jest przytwierdzony do silnika samochodowego. Można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych elementów składowych tego układu. Wał korbowy jest również połączony z kołem zamachowym. W chwili zaistnienia momentu obrotowego do współpracy między elementami sprzęgła wchodzi też tarcza sprzęgła.

Rolą wałka sprzęgłowego, będącego częścią konstrukcyjną skrzyni biegów, jest umożliwienie wykonania ruchu obrotowego tarczy, a także przesuwnego, przez co możliwe jest odłączenie napędu poprzez samo wciśnięcie pedału sprzęgła w samochodzie.

By cieszyć się bezpieczną jazdą, należy dokonywać regularnych przeglądów auta w serwisie, a także zwracać uwagę na wszystkie niepokojące odgłosy i anomalie, jakie nasz samochód może nam w trakcie jazdy pokazać. Skrzynia biegów to niestety nie element, który jest bezawaryjny. On również może się zepsuć. W takim wypadku konieczna może być wymiana tego elementu na nowy. Zużycie sprzęgła następuje zwłaszcza przy szybkiej jeździe.