motopati.pl

Blog motoryzacyjny

opony całoroczne
Motoryzacja

Na co zwrócić uwagę kupując opony całoroczne?

Opony całoroczne to ogumienie, którego można używać w pojeździe przez cały rok. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim ekonomia i wygoda, ponieważ nie ma konieczności ich wymiany co sezon. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając produkt, który spełni nasze wszystkie oczekiwania? Podpowiadamy.

Dla kogo są opony całoroczne?

Opony całoroczne to dobra inwestycja zwłaszcza dla kierowców, którzy swoimi samochodami wykonują niewielkie przebiegi w ciągu roku. Mowa tutaj o sumarycznych przejazdach nie większych niż tysiąc kilometrów. W takim przypadku opony całoroczne są doskonałą inwestycją, ponieważ nie ulegną szybszego zużyciu i mogą posłużyć przez bardzo długie lata, bez uszczerbku na ich jakości. Zazwyczaj korzystają z nich osoby, które używają samochodu do krótkich dojazdów do pracy i na zakupy.

Opony całoroczne to także świetna inwestycja w przypadku posiadania pojazdu o małej mocy. W takim przypadku rzadko istnieje potrzeba uzyskiwania najlepszych osiągów, zwłaszcza w trakcie poruszania się dużymi prędkościami autostradowymi. Ogumienie całoroczne sprawdza się więc do małych, miejskich aut o niewielkiej pojemności silnika. Jeśli pojazd używany jest w mieście, w którym drogi są zazwyczaj utrzymywane w dobrej kondycji podczas zimy, to takie opony będą idealnym wyborem dla kierowcy.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy zakupie opon całorocznych?

Wybierając opony całoroczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar. Powinny odpowiadać zaleceniom producenta naszego pojazdu. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji lub książce serwisowej. Przykładowo opony całoroczne 215/60 r16 nadają się do montażu do kół o średnicy 16 cali, a ich szerokość wynosi 215 cm. Profil w takim przypadku wynosi 60. Im wyższa jest ta ostatnia wartość, tym opona zapewnia większe bezpieczeństwo. Wysoki profil stanowi lepsze zabezpieczenie przed wszelkimi nierównościami i dziurami na jezdni.

Dokonując wyboru ogumienia wielosezonowego, należy kierować się także parametrami pod względem ich konkretnych osiągów. Istotne znaczenie ma jak najkrótsza droga hamowania. Wszystkie opony całoroczne poddawane są szczegółowym testom, w trakcie których testuje się ich jakość zarówno na nawierzchniach letnich, jak i zimowych. Dopiero na podstawie tego wylicza się wartość średnią.

Kolejną kwestią jest zużycie paliwa. Inwestując w opony, chcemy, aby były jak najbardziej oszczędne. Dlatego czasem warto dopłacić do markowych rozwiązań, aby móc dodatkowo cieszyć się wysokiej jakości, wytrzymałym i bezpiecznym ogumieniem.