motopati.pl

Blog motoryzacyjny

samochód elektryczny ceny
Motoryzacja

Samochód elektryczny ceny w Polsce

Coraz więcej mówi się o samochodach elektrycznych i ich zaletach. Niektórzy jednak boją się nowości i nie wiedzą, czy na pewno kupno samochodu elektrycznego się opłaca. Czy warto kupić takie auto? Ile kosztują elektryczne samochody?

Samochód elektryczny – brak emisji spalin

Najważniejszą zaletą samochodu elektrycznego jest to, że nie emituje spalin. Jest to auto przyjazne środowisku, a więc idealne dla wszystkich osób, które dbają o przyszłość planety i swoich dzieci. Wiele osób jednak twierdzi, że produkcja komponentów do tego typu aut generuje znacznie ilości dwutlenku węgla, a więc, czy na pewno jest to aż tak ekologiczne rozwiązanie? Dużym plusem aut elektrycznych jest brak paliwa, co eliminuje ryzyko wybuchu czy zapalenia się paliw płynnych. Dodatkowo auto jest bardzo ciche i zapewnia maksymalny komfort jazdy. Przy zwiększeniu prędkości oczywiście są słyszalne dźwięki, jednak nadal są one nieporównywalnie cichsze niż w przypadku samochodów napędzanych benzyną czy ropą.

Dlaczego warto zdecydować się na kupno samochodu elektrycznego?

Niepodważalnym plusem jest brak emisji spalin oraz komfortowe warunki jazdy. Samochód ten doskonale się prowadzi, a niektóre modele mogą rozpędzić się nawet w 3 sekundy do 100 km/h. Pomimo dość wysokich cen aut elektrycznych można liczyć na wsparcie państwa, które udziela dotacji na zakup. Czasami można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W niektórych miastach samochody elektryczne mogą parkować na miejskich parkingach za darmo, co pozwala oszczędzić niemałe środki. Zdarzają się także specjalne miejsca parkingowe zarezerwowane właśnie dla aut elektrycznych i można je znaleźć w centrach miast lub przy centrach handlowych, gdzie zawsze jest problem z zaparkowaniem.

Samochód elektryczny ceny

Samochody elektryczne niestety droższe od aut napędzanych benzyną lub ropą naftową. Przykładowo Fiata 500e można kupić już za nieco ponad 100 000 złotych. Nissan Leaf to już nieco droższy model i trzeba przeznaczyć na niego dodatkowo ponad 20 000 złotych. Citroen e-C4 to już prawie 150 000 złotych. Są także ekskluzywne pojazdy elektryczne i tak na przykład Tesla model X kosztuje ponad 400 000 złotych. Jak widać, rozrzut cenowy jest bardzo duży, ale tak samo prezentują się ceny samochodów benzynowych i diesel. W zależności od modelu i podzespołów można kupić nowe auto za 50 000 złotych i za 1 000 000 złotych.

Samochód elektryczny – wady

Kupując samochód elektryczny, należy się dokładnie zastanowić, czy będzie to najlepsza opcja. Jak widać po cenach, trzeba za niego więcej zapłacić. Niezbędne jest także wyposażenie domu w odpowiednie przyłącze, aby ładować auto. Niestety wiele modeli może przejechać na jednym ładowaniu jedynie 300 km, co dla wielu osób jest sporym ograniczeniem. W Polsce nadal nie ma zbyt wielu stacji, na których można naładować samochód, co trzeba wziąć pod uwagę, planując dłuższą podróż. Trzeba także zwrócić uwagę na ładowność auta, która najczęściej jest mniejsza niż w pojazdach napędzanych paliwami płynnymi. Same ogniwa mogą ważyć ponad 300 kg, to także ma znaczenie, jeśli chodzi o osiągi.