motopati.pl

Blog motoryzacyjny

zakup samochodu na firmę
Motoryzacja

Zakup samochodu na firmę – jak rozliczyć podatek VAT?

Zakup samochodu na firmę wiąże się z wieloma formalnościami, w tym także z odpowiednim rozliczeniem podatku VAT. Przy czym wysokość tej daniny będzie zależna od sposobu, w jaki przedsiębiorca planuje użytkować firmowy samochód. Dlatego warto wiedzieć, jakie są zasady odliczenia podatku VAT przy zakupie nowego samochodu na firmę.

Samochód firmowy – kiedy można odliczyć 100% VAT?

Wizja odliczenia 100% podatku VAT od samochodu zakupionego na firmę jest bardzo kusząca, jednak aby móc się w ten sposób rozliczyć trzeba najpierw spełnić szereg wymogów. Po pierwsze należy korzystać z samochodu firmowego tylko w celach ściśle związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Oznacza to, że zarówno przedsiębiorca, jak i jego pracownicy nie mogą używać auta firmowego do załatwienia prywatnych sprawunków. Ponieważ tego typu działanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje prawne dla właściciela firmy.

Zatem jeśli przedsiębiorca jest zdecydowany na wybranie tej opcji rozliczenia, to powinien zgłosić nabyty samochód w urzędzie skarbowym za pomocą formularza VAT-26. Następnie przedsiębiorca będzie zobowiązany do założenia kilometrówki, czyli dokumentu, do którego trzeba będzie systematycznie wpisywać długość przejechanych tras oraz stan licznika danego pojazdu. Właściciel firmy musi także spisać zasady użytkowania samochodu firmowego w specjalnym regulaminie, do którego powinni mieć dostęp wszyscy pracownicy.

Samochód firmowy – kiedy można odliczyć 50% VAT?

Prowadzenie żmudnej dokumentacji związanej z posiadaniem samochodu firmowego może być kłopotliwe dla wielu przedsiębiorców. Ponadto czasami naprawdę trudno jest korzystać z samochodu firmowego jedynie w celach zawodowych, szczególnie, gdy prowadzi się działalność gospodarczą we własnym domu. Wówczas idealnym rozwiązaniem będzie mieszane użytkowanie samochodu służbowego. Ponieważ w takim wypadku przedsiębiorca nie musi zgłaszać auta do urzędu skarbowego oraz prowadzić kilometrówki.

Minusem może być jednak możliwość odliczenia tylko 50% podatku VAT od wartości samochodu oraz 20% od kosztów eksploatacyjnych, które obejmują na przykład zakup paliwa, przeglądy, czy wykupienie ubezpieczenia. Mimo wszystko wielu przedsiębiorców decyduje się na mieszaną formę użytkowania samochodu firmowego, ponieważ jest ona bardziej elastyczna i łatwiejsza do rozliczenia.

Nabywając nowy samochód firmowy, przedsiębiorca musi zadecydować, w jaki sposób będzie go użytkował. Jest to bowiem bardzo ważne z punktu widzenia możliwości odliczenia pełnego lub tylko połowicznego podatku VAT.