motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Wymiana filtra paliwa cena

Należy mieć świadomość, że najbardziej istotnym zadaniem filtra paliwa jest w najprostszym możliwym ujęciu oczyszczenie paliwa. Godny uwagi jest fakt, że zanieczyszczenia paliwa są w zdecydowanej większości przypadków zdecydowanie groźniejsze dla silników diesla niż benzynowych. Efektem takiego stanu rzeczy są oczywiście rozwiązania konstrukcyjne.

Kiedy powinno się dokonać wymiany filtra paliwa?

Warto wiedzieć, że omawiany filtr paliwa powinien być wymieniany co 30-40 tysięcy kilometrów. Z kolei w przypadku silników diesla, które są jak wiadomo bardzo podatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia w paliwie, rekomendowane jest dokonywanie wymiany nawet co 15-20 tysięcy kilometrów. W najprostszym możliwym ujęciu należy wymieniać filtr paliwa co drugą wymianę oleju.

Do czego dokładnie służy filtr paliwa?

Jak zostało już wspomniane wcześniej rolą omawianego filtra paliwa jest ochrona silnika samochodu przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które mogą oddziaływać nie tylko i wyłącznie na znaczne obniżenie wydajności całego układu paliwowego. Zdarzają się również sytuację, że zanieczyszczenia mogą przyczynić się do awarii.

Godny uwagi jest fakt, że źródłem zanieczyszczeń może być paliwo. Z kolei filtr, czyli w najprostszym możliwym ujęciu papierowy wkład charakteryzujący się bardzo wysokimi zdolnościami oczyszczania, jest w stanie zatrzymać różnego rodzaju opiłki metalu, brud, skropioną wodę z paliwa czy cząsteczki rdzy.

Filtry mogą oczywiście różnić się między sobą nie tylko i wyłącznie budowa, ale również kształtem. Jest to uzależnione od rodzaju zasilania. Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków w silnikach iskrowych producenci montują filtry przepływowe. Z kolei filtry nakręcane znajdują zastosowanie w motorach wysokoprężnych. Koniecznie należy również zdawać sobie sprawę, że w silnikach, które są przystosowane do zasilania gazem stosowane są dwa filtry – fazy lotnej i ciekłej.

Wymiana filtra paliwa cena

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że koszt zakupu filtra paliwa wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Cena uzależniona jest bowiem od producenta. Należy mieć świadomość, że wymiana omawianego elementu jest znacznie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest bardzo dokładne zwrócenie uwagi na kierunek przepływu paliwa. Jest on bowiem bardzo dokładnie oznaczany za pomocą strzałek. Osoby, które nie są jednak w stanie wykonać wymiany filtra paliwa mogą zlecić usługę profesjonalistom. Koszt nie należy do najwyższych i oscyluje w kwocie od 50 do 150 złotych.