motopati.pl

Blog motoryzacyjny

ubezpieczenie komunikacyjne online
Motoryzacja

Nie daj się naciągnąć na drogie OC – doradzamy, jak uniknąć kiepskich ofert

Planujesz odnowić swoje OC bądź zmienić ubezpieczyciela? W takim razie sprawdźmy, jak uniknąć słabych ofert, aby móc spać spokojnie, jednocześnie nie tracąc oszczędności z portfela. Czym jest OC i dlaczego musimy je mieć oraz jakie czynniki wpływają na jego wysokość? Sprawdźmy.

Czym jest OC i dlaczego trzeba je wykupić?

Każdy kierowca, stary wyjadacz, jak i świeżo upieczony, prędzej czy później staje przed zadaniem wykupu ubezpieczenia. Zwykle trwa ono rok i w zależności od oferty, jaką nam zaproponują lub jaką wynegocjujemy, będziemy opłacać określone składki. W zamian jednak cieszymy się bezpieczeństwem w związku z różnymi wypadkami drogowymi, a tych przecież na polskich drogach nie brakuje.

Jednak OC nie tylko chroni nasze interesy. Jest to obowiązek regulowany przez przepisy prawa w Polsce. Oznacza to, że każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi zostać objęty ubezpieczeniem, w przeciwnym razie kierowca powinien liczyć się z konsekwencjami finansowymi liczącymi sobie nawet kilka tysięcy złotych za kilka dni przerwy w ubezpieczeniu.

Jeśli chcemy wiedzieć więcej na temat OC, sprawdźmy szczegóły na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html.

Co wpływa na wysokość składek OC?

Pakiet ubezpieczeń różni się w zależności od indywidualnego klienta. Agencje biorą pod uwagę różne czynniki, dzięki którym łatwiej jest obliczyć im na przykład prawdopodobieństwo spowodowania przez danego kierowcy wypadku.

Czynnikami wpływającymi na koszt ubezpieczenia OC są:

  • Model i wiek pojazdu. Nowocześniejsze modele zawierają nowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Jak możemy się domyślić, im starszy model, tym niestety droższe będzie nasze OC.
  • Wiek kierowcy. Badania pokazują, że młodzi ludzie wciąż najczęściej przyczyniają się do wypadków na drodze. Młodsi zapłacą zatem więcej, starsi mniej. Warto jednak dodać, że młodsi kierowcy mogą liczyć na specjalne zniżki, zwłaszcza jeśli kupują pierwsze auto.
  • Doświadczenie kierowcy. Jeździmy już od wielu lat i przez ten czas nie spowodowaliśmy żadnej stłuczki? Znajdujemy się w bardzo komfortowej sytuacji, bo dzięki niej możemy liczyć na wysokie zniżki dla wzorowych kierowców.

Jak wybrać najtańsze OC?

Sporo pieniędzy na wykupieniu OC uzyskamy, korzystając z porównywarek i kalkulatorów OC, które wyliczą dla nas najatrakcyjniejsze oferty. Jeśli jesteśmy wzorowymi kierowcami, możemy liczyć na naprawdę dobre oferty. Niemniej nie ma co się załamywać, będąc młodym kierowcą, który dopiero co odebrał prawo jazdy. Na rynku znajdziemy oferty stworzone specjalnie z myślą o kieszeniach nowych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto pamiętajmy, aby nie chwytać się pierwszej lepszej oferty. Wykup OC musi być przemyślaną decyzją, która powinna dawać nam jak najwięcej korzyści, z zatem zabezpieczać nas w razie wypadków. Kupując auto, rozejrzyjmy się z wyprzedzeniem w poszukiwaniu OC. Zmieniając ubezpieczyciela, przeanalizujmy rynek odpowiednio wcześniej, zanim skończy się nam polisa.

Materiał zewnętrzny