motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jakie opony na felgi 16? Poradnik dla kupujących

Do jednej felgi można dopasować opony o różnych parametrach. Zakupienie odpowiedniego rodzaju opony ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jak dobrać opony do felg w rozmiarze 16?

Felgi w rozmiarze 16 są dość popularne w samochodach osobowych. Do takich felg konieczne jest dobranie właściwych opon – dopasowanych nie tylko pod kątem rozmiaru, ale również swojej szerokości, właściwości.

Podstawowy parametr to średnica obręczy, czyli felgi – jest ona oznaczona na oponie symbolem R, co w przypadku felg 16 daje R 16.

Opony szerokie czy wąskie?

Duże znaczenie przy doborze właściwych opon ma także szerokość felgi. Wówczas można zdecydować się na felgi zalecane, ale również o minimalnej oraz o maksymalnej rekomendowanej szerokości. Jakie opony na felgi 16?

Aby dobrać właściwe opony, warto wtedy zwrócić uwagę na informacje znajdujące się w tabelach zalecanych rozmiarów opon dla konkretnych szerokości felg. W wyszukaniu odpowiedniego ogumienia mogą pomóc także internetowe kalkulatory.

Szersze opony zapewniają lepszą przyczepność, a także wspierają hamowanie. Również wpływają one na kierowalność samochodu – także na zakrętach. Ponadto mogą poprawić wygląd auta, aby nadać mu sportowy wygląd.

Węższe opony są z kolei bardziej ekonomiczne. Dzięki temu, że są wąskie, mają niższe opory toczenia, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Postaw na wysoką jakość opon

Aby kupić odpowiednie opony, należy także zwrócić uwagę na ich jakość. Jakie opony na felgi 16 będą najlepsze? Aby kupić te najwyższej jakości, warto patrzeć na ich parametry techniczne.

W sprzedaży znajdują się opony, które mają inne przeznaczenie (letnie, zimowe, wielosezonowe), różne profile, rowkowania, wykonane są z określonych mieszanek gum. To przekłada się następnie na ich jakość. Za wysokiej jakości ogumienie trzeba zapłacić więcej, ale warto zdecydować się na jego zakupienie.

Jeżeli nie wiadomo, jakie ogumienie wybrać, w takim przypadku warto postawić na produkty uznanych producentów. Również pomocne informacje można znaleźć na forach internetowych, w serwisach branżowych, w sklepach prowadzących sprzedaż ogumienia.

Warto skorzystać z pomocy ekspertów

Jeżeli nie wiesz, jakie opony na felgi 16 wybrać, skontaktuj się z fachowcem. Pomocne porady może przekazać pracownik warsztatu wulkanizacyjnego, ale również można poszukiwać wskazówek na forach online czy w mediach społecznościowych.

Wobec tego wybór właściwych opon do felg w rozmiarze 16 ma bardzo duże znaczenie. Warto pamiętać o właściwym dopasowaniu opon pod kątem rozmiaru, ale również pamiętać o szerokości felg oraz o jakości ogumienia.