motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Lifestyle

Systematyczne odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie to priorytet

W wielu samochodach, oprócz nawiewu montowana jest klimatyzacja, pozwalająca uniknąć latem nadmiernego nagrzewania się wnętrza samochodu. Drugą zaletą klimatyzacji jest możliwość szybkiego nagrzania wnętrza w czasie miesięcy zimowych lub gdy temperatura w innych miesiącach drastycznie spadnie.

Klimatyzacja w samochodzie

Kierowcy i pasażerowie najczęściej nie zwracają uwagi na to urządzenie – w czasie upałów chętnie ją włączają, by cieszyć się przyjemnym chłodem, natomiast gdy na dworze mróz, ogrzewania z klimatyzacji szybko rozgrzeje skostniałe dłonie.
Wydawałoby się, że to urządzenie nie powinno sprawiać problemów, jednak jest coś, co może przyczynić się do zanieczyszczenia atmosfery w samochodzie, prowadzącej nieraz do infekcji dróg oddechowych. Jest to grzyb, który umiejscawia się w przewodach rzadko czyszczonej klimatyzacji, a który niekorzystnie wpływa na zdrowie użytkowników pojazdu.

Regularne serwisowanie klimatyzacji to podstawa

Jak łatwo się domyślić, klimatyzacja tak jak inne części i urządzenia w samochodzie wymaga regularnego serwisowania, które pozwoli na oczyszczenie i udrożnienie wszystkich przewodów.
Pierwszy serwis w fabrycznie nowym samochodzie powinien być przeprowadzony po roku od zakupu i regularnie powtarzany, natomiast jeżeli samochód był już wcześniej używany, klimatyzację należy serwisować zaraz po dokonaniu transakcji kupna.

Kiedy należy przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji

Według specjalistów odgrzybianie klimatyzacji należy rozpocząć w miesiącach wiosennych, ponieważ to właśnie wtedy następuje wzrost i rozwój wszelkich bakterii i zarodników grzybów. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym temu rozrostowi jest duża wilgoć powietrza.
Zanieczyszczenie przewodów klimatyzacyjnych jest łatwo dostrzegalne – w powietrzu, po włączeniu urządzenia, unosi się przykra, ziemista woń, zwiastująca pojawienie się grzybów w niewidocznych miejscach. Jest to poważne ostrzeżenie dla użytkowników samochodu i nie należy go lekceważyć.

Jak odgrzybić klimatyzację

Odgrzybianie można przeprowadzić na dwa sposoby:
– w warsztacie samochodowym, gdzie mechanicy zajmą się problemem w sposób profesjonalny, lub
– własnoręcznie, przy pomocy specjalnych środków odkażających oraz ozonowania.

Odgrzybianie należy zacząć od wymiany filtra kabinowego, najlepiej na taki z aktywnym węglem. Kolejną czynnością jest zastosowanie odpowiedniego środka chemicznego, ultradźwiękowego lub ozonatora w celu pozbycia się zanieczyszczeń.

Na rynku znajdziemy wiele środków odgrzybiających klimatyzację w formie pianki dezynfekującej, którą wprowadza się do przewodów za pomocą długiej końcówki. Nie jest to stuprocentowo skuteczna metoda, gdyż brak jest bezpośredniej kontroli przy wprowadzaniu pianki do wnętrza systemu. Po takim niedokładnym zabiegu pozostaje nieprzyjemny zapach, który nie zawsze można dokładnie wywietrzyć.
Inną metodą jest ozonowanie – przy pomocy specjalnego urządzenia produkującego ozon, można odkazić cały samochód łącznie z klimatyzacją.

Odgrzybianie ultradźwiękami z kolei, stosowane bywa w warsztatach serwisowych i wiąże się z dość wysokimi kosztami.