motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak działa silnik elektryczny samochodowy?

Należy mieć świadomość, że auta napędzane silnikiem elektrycznym są przyszłością motoryzacji. Można zaobserwować, że z roku na rok na rynku pojawia się coraz większa liczba modeli tego typu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak działa silnik elektryczny samochodowy.

Czym dokładnie różni się silnik elektryczny od silnika spalinowego?

Warto wiedzieć, że zupełnie inna jest zasada zamiany pierwotnej energii na ruch mechaniczny. Jak wiadomo silniki spalinowe podczas spalania paliwa wykorzystują przemiany termodynamiczne oraz chemiczne. Z kolei omawiany silnik elektryczny będzie używał przemian magnetodynamicznych i elektrodynamicznych.

Ponadto koniecznie należy zaznaczyć, że w silnikach spalinowych znajduje się mechanizm korbowo-tłokowy (zawory, cylindry, tłoki, wał korbowy). W silnikach elektrycznych jest natomiast tylko wirnik i stojan. Nie można oczywiście zapomnieć, że w trakcie zwalniania lub hamowania energia kinetyczne w większości może być odzyskana dzięki zamianie na prąd i ponownie zgromadzona w akumulatorze.

Czym różni się działanie silnika elektrycznego od silnika spalinowego?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zupełnie różna jest charakterystyka mocy, a także momentu obrotowego w przypadku omawianych rodzajach silników. Godny uwagi jest fakt, że zarówno moment obrotowy, jak i moc silnika spalinowego uzależnione są od prędkości obrotowej.

Z kolei w silniku elektrycznym maksymalny moment obrotowy będzie dostępny na starcie. W rezultacie pojazdy wyposażone w napęd elektryczny charakteryzują się świetnym przyspieszeniem i dynamiką. Nie można oczywiście zapomnieć, że bardzo szeroki zakres prędkości obrotowej silnika sprawia, że praktycznie nie ma potrzeby zastosowania przez producenta wielobiegowej przekładni ze sprzęgłem

Jak przedstawiają się obsługa oraz żywotność silników elektrycznych?

Należy mieć świadomość, że nie tylko główną, ale również jedyną częścią ruchomą omawianego silnika elektrycznego jest jego wirnik. Oznacza to tym samym, że nie będzie potrzebował żadnego regularnej obsługi. Ponadto nie ma żadnej konieczności wymieniania filtra powietrze, paliwa czy oleju. Warto również zaznaczyć, że samochody z silnikami elektrycznymi charakteryzują się mniejszymi wymogami obsługowymi.

Czy wszystkie pojazdy elektryczne mają ten sam rodzaj silnika?

Jak wiadomo oferta silników spalinowych jest niezwykle rozbudowana. Godny uwagi jest fakt, że obecnie istnieje stosunkowo dużo wariantów i opcji w przypadku silników elektrycznych. Oczywiście integralną częścią tego rodzaju pojazdów będzie jednostka napędowa. Może one być zamontowana oddzielnie lub bezpośrednio zintegrowana w silniku.