motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Co zrobić, gdy pęknie felga aluminiowa?

Alufelgi dodają urody naszemu samochodowi. Ładnie się prezentują, a ze względu na mniejszą masę, pozwalają wydobyć z naszej maszyny więcej mocy i przyjemności. Niestety, są mniej trwałe od felg stalowych i trudniejsze w naprawie oraz regeneracji.

Objawy uszkodzenia felgi

Uszkodzenia felg mogą powodować hałas oraz drgania kierownicy w trakcie wykonywania różnych manewrów na drodze. Innymi typowymi skutkami uszkodzeń felg są spadki ciśnienia w oponach, alerty z czujników ciśnienia oraz znoszenie pojazdu na jedną ze stron.

Skutki uszkodzenia felgi

Ignorowanie uszkodzeń w obrębie felg nie jest dobrym pomysłem. Jazda na takich kołach w dłuższym czasie doprowadzi do szybszego zużycia elementów układu zawieszenia np. łożysk. Ponadto, krzywe czy popękane felgi sprawiają, że koło w trakcie obrotu zachowuje się nieregularnie. Przekłada się to na ryzyko nierównomiernego i szybszego zużycia opon, co jeszcze pogłębi problemy z niepewną kontrolą trakcji pojazdu.

Gdzie można naprawić felgę aluminiową?

Jeżeli naszym problemem jest pęknięta felga aluminiowa, to przede wszystkim należy pamiętać, że samodzielna naprawa nie wchodzi w grę. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że nie każdy warsztat poradzi sobie z naprawą alufelgi. Warsztaty, które skutecznie naprawiają felgi a efekty ich pracy są wysokiej jakości koniecznie muszą dysponować zaawansowanym sprzętem. A ten kosztuje sporo, dlatego w przypadku tego typu usterki jesteśmy skazani na duży warsztat, z dobrą renomą, który może sobie pozwolić na inwestycję w specjalistyczne urządzenia.
Dobre alufelgi nie są tanie, i tak też niestety jest z ich naprawą. Jeżeli chcemy wykonać ten zabieg tak, abyśmy nie musieli w krótkim czasie ponownie udawać się do mechanika, to z pewnością czeka nas większy wydatek.

Diagnoza – czy każde uszkodzenie da się naprawić?

Kolejną złą wiadomością jest fakt, iż nawet pomimo drogiego sprzętu i nietaniej naprawy, rzetelny fachowiec może też uznać, że dana felga nie nadaje się do ponownej obróbki i należy ją wyrzucić. Pamiętajmy, że w tej kwestii istotne jest również bezpieczeństwo. Powszechnie uważa się, że bardzo głębokie zarysowania, skrzywienia osi czy pęknięcia w obrębie ramion nie kwalifikują felgi do naprawy. Oczywiście, zawsze warto zapytać osoby z dużym doświadczeniem w tej materii, aby mieć całkowitą pewność.

Jak się regeneruje felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe można spawać, prostować i, jeżeli jest taka potrzeba, również toczyć. Dużo zależy od stopu z którego została wykonany dany produkt. Większość ekspertów stoi na stanowisku, że naprawa tańszych felg, słabszych producentów w ogóle nie jest opłacalna i zalecają rozważenie regeneracji tylko w przypadku drogich modeli klasy premium.