Samochód jest znacznym ułatwieniem w codziennym życiu, jednak należy pamiętać o regularnych przeglądach i wymianie podzespołów. Niektóre zużywają się podczas codziennej eksploatacji i tak jest między innymi z klockami hamulcowymi. Jak często je wymieniać? Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?
Co ile czasu należy wymieniać klocki hamulcowe?
Hamulce w samochodzie muszą oczywiście działać bez zarzutu. Należy zadbać o klocki hamulcowe, które dają wiele sygnałów świadczących o ich zużyciu. Przede wszystkim podczas hamowania jest słyszalny charakterystyczny pisk. W niektórych modelach aut zamontowane są czujniki, które informują o zużyciu klocków. Jeśli takiego systemu nie ma, to warto regularnie sprawdzać grubość okładziny na klockach, co jest widoczne gołym okiem. Jeśli rowki na okładzinach są niewidoczne, to oznacza, że klocki muszą zostać wymienione. Na zużycie wpływ ma oczywiście liczba przejechanych kilometrów oraz sposób eksploatacji pojazdu. Spokojna jazda generuje wolniejsze zużycie i tak najczęściej należy wymienić je po około 30 tysiącach kilometrów. Dynamiczna jazda powoduje, że trzeba je zmieniać nawet co 10 tysięcy kilometrów. Oczywiście także jakość klocków ma znaczenie, dlatego podczas wymiany warto zainwestować w trochę droższy produkt.
Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?
Najczęściej klocki hamulcowe są wymieniane w warsztacie samochodowym. Należy liczyć się więc z kosztem samych kloców oraz kosztem wymiany. Klocki dostępne są w różnych przedziałach cenowych, które zależne są od ich jakości oraz modelu auta, do którego pasują. Najczęściej za komplet do auta ze średniej półki trzeba zapłacić około 100 złotych. Można także znaleźć tańsze zamienniki i ich cena czasami będzie niższa nawet o połowę. A ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych w warsztacie? Dodatkowo trzeba uwzględnić usługę, która nie jest kosztowna. W zależności od mechanika ceny wahają się od około 80 do 120 złotych.
Wymiana klocków i tarcz hamulcowych
Układ hamulcowy to nie tylko klocki, ale również tarcze, które także się zużywają. Nie trzeba ich jednak wymieniać tak często, jak klocki, ale warto przy okazji wizyty u mechanika sprawdzić ich stan. Klocki i tarcze hamulcowe działają wspólnie, a więc zła jakość jednego elementu może zaburzyć pracę drugiego. Tarcze hamulcowe są odpowiedzialne za skuteczną i krótką drogę hamowania, a więc odgrywają bardzo ważną rolę podczas jazdy. Częstotliwość wymiany jest zależna od stylu jazdy oraz jakości samych tarcz. Najczęściej należy je wymienić co około 60 tysięcy kilometrów.
Co należy zrobić po wymianie klocków i tarcz hamulcowych?
Montaż nowych elementów związanych z układem hamowania powoduje, że muszą się one na początku dotrzeć. W pierwszych dniach warto zatem zmienić nieco styl jazdy. Należy unikać gwałtownego hamowania i nie wciskać zbyt długo pedała hamulca, gdyż może on spowodować spadek współczynnika tarcia. Dobrze jest także sprawdzić stan płynu hamulcowego zaraz po wymianie klocków lub tarcz. Na pewno należy regularnie wymieniać te elementy, gdyż mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.