motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Czym są oleje silnikowe
Motoryzacja

Czym są oleje silnikowe i jak się je klasyfikuje?

Silniki pojazdów oraz urządzeń wymagają specjalnych produktów, aby zachować swoje działanie. Bez właściwej pielęgnacji oraz konserwacji silniki mogą ulegać usterkom lub szybciej się zużywać. Istotne znaczenie ma również olej. Ta lepka substancja spełnia zadanie czynnika smarującego, przeznaczona jest do silników spalinowych. Dzięki olejowi silnikowemu możliwa jest prawidłowa praca sprzętu lub pojazdu.

Z czego składa się olej silnikowy?

Olej do silników powstaje na drodze destylacji ropy naftowej. Dodatkowo dodaje się do nich różnych ulepszaczy, które mają na celu poprawić ich właściwości oraz wspomóc działanie silników. Mogą być to substancje przeciwkorozyjne, przeciwutleniające lub polepszające smarowność. Oleje silnikowe mogą mieć też różną temperaturę krzepnięcia, co pośrednio wpływa na ich rodzaj oraz zastosowanie. Niektóre produkty mogą powstawać nie na bazie ropy naftowej, ale poprzez procesy chemiczne, mówi się wtedy o olejach silnikowych syntetycznych.

Jakie korzyści daje stosowanie oleju w silnikach?

Olej jest koniecznym produktem, aby silnik działał właściwie oraz nie zużywał się szybko. Nieodpowiedni poziom oleju może być bardzo niebezpieczny dla poszczególnych elementów pojazdu. Bez odpowiednio smarowania części silnika mogłyby ulec zatarciu. Z tego względu należy zawsze mieć odpowiedni poziom oleju. Oleje silnikowe zapobiegają również korozji, którą może wywoływać woda. Olej ma też za zadanie czyścić silnik z nagaru. Substancja ta powstaje w wyniku pracy silników, jest osadem węglowym, który może negatywnie działać na metalowe elementy wchodzące w skład silnika. Po pewnym czasie olej jest mętny, z widocznym osadem, dlatego należy regularnie go wymieniać.

Podział olejów silnikowych

Oleje silnikowe dzieli się nie tylko pod względem pochodzenia i sposobu otrzymywania, ale z uwagi na ich zastosowanie. Wyróżnia się produkty przeznaczone do silników wysokoprężnych, benzynowych. Za ten podział odpowiadają normy API. Należy też zwrócić uwagę na klasę oleju silnikowego. Poszczególne produkty mogą różnić się przeznaczeniem oraz właściwościami. Niektóre oleje mają lepsze normy, mogą być dedykowane do danego pojazdu, modelu lub nawet marki. Substancje mogą też różnić się lepkością. Istnieją też oleje ekologiczne, które charakteryzują się małą ilością popiołów siarczanowych w swoim składzie. Obecnie to dość popularne produkty, które emitują bardzo niewiele substancji do otoczenia. Oprócz oleju warto też zaopatrzyć się w filtry, które powinny być regularnie wymieniane.