motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Cena OC samochodu
Samochody

Cena OC samochodu, a wielkość miejsca zamieszkania

Sprawa wysokości składek za polisę OC samochodu niezmiennie wzbudza wiele emocji u kierowców. Różnice w cenach mogą się różnić o nawet kilkaset złotych. Ich ostateczny kształt zależy od wielu różnych czynników. Znaczącym aspektem jest przede wszystkim miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Mówi się, że najniższe składki za OC płacą mieszkańcy małych miasteczek. Ile jest w tym prawdy?

Ubezpieczenie OC – czego dotyczy?

Każdego roku setki tysięcy osób zdaje egzaminy na prawo jazdy, aby móc w pełni legalnie poruszać się samochodem po polskich drogach. Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenie OC. Zadaniem OC jest stanowić pewnego rodzaju parasol ochronny przed odpowiedzialnością cywilną i finansową kierowcy w razie spowodowania przez niego wypadku lub  kolizji drogowej. Aktualne OC gwarantuje również uzyskanie odszkodowania przez osoby poszkodowane w wyniku zaistniałego incydentu. Dla kierowców w przypadku tej obowiązkowej polisy główną rolę gra jej cena. Chcą oni znaleźć najkorzystniejszą dla nich ofertę, ponieważ wysokość stawek zależna będzie od taryfikatorów, czyli parametrów, za pomocą których firmy ubezpieczeniowe szacują ryzyko objęcia danego kierowcy ochroną OC.

Małe miasto kontra metropolia

Jak zostało już wspomniane, jednym z czynników, które wpływają na wysokość cen za polisę OC, jest miejsca zamieszkania kierowcy. To, że w miastach dużych płaci się za OC więcej niż w małych wynika z powierzchni i liczby ludności, a co za tym idzie – liczby pojazdów poruszających się ulicami. Przy dużej ilości skomplikowanych skrzyżowań oraz różnego rodzaju środków komunikacji publicznej ryzyko odszkodowawcze jest naprawdę wysokie. Z kolei małe miejscowości w których ulicami porusza się zdecydowanie mniej osób i pojazdów, a trasy i skrzyżowania są łatwiejsze generują mniej incydentów drogowych. Duże miasto w formularzu zgłoszeniowym będzie zatem elementem podwyższającym cenę polisy. Nie jest to jednak niepodważalna reguła. Zdarzają się małe miejscowości, w których statystycznie ma miejsce wiele wypadków, ze względu na niebezpieczne, wąskie i ruchliwe uliczki czy ostre zakręty. Wówczas może okazać się, że z tego właśnie względu ubezpieczyciel zdecyduje się na wyższą składkę, bez znaczenia czy jest to duża, czy mała miejscowość.

Czy mieszkańcy małych miast zawsze płacą najmniej za OC?

Proces oceny ryzyka odszkodowawczego podczas przygotowywania oferty ma wielkie znaczenie. Owszem, mieszkańcy mniejszych miast mogą liczyć na okoliczności „łagodzące”, czyli niższe stawki za ubezpieczenie. Nie można jednak zapomnieć, że nie jest to jedyne kryterium w tej kalkulacji. Istnieją jeszcze inne czynniki, które mają na nią duży wpływ. Jest to wiek kierowcy, jego stan cywilny, staż za kierownicą, historia powodowanych szkód, model samochodu, jego produkcji czy pojemność silnika. Każda z tych informacji może zadziałać zarówno na korzyść, jak i niekorzyść kierowcy.