motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Czy brudny samochód jest bezpieczny
Samochody

Czy brudny samochód jest bezpieczny? – Z jakich powodów warto odwiedzić myjnię samochodową.

Jeździsz brudnym autem i się tym nie przejmujesz? Brudne samochody to nie tylko paskudztwo, prowadzenie takiego auta może narazić Cię na wiele niebezpieczeństw! Jeśli unikasz myjni samochodowej, bo uważasz, że Twoje auto umyje deszcz i nie przywiązujesz wagi do porządku wewnątrz auta, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim tekstem. Przedstawię Ci klika ważnych powodów, dla których powinieneś regularnie odwiedzać myjnię samochodową.

  • Czyszczenie i mycie auta
  • Dlaczego brudny samochód jest niebezpieczny?
  • Z jakich powodów warto odwiedzić myjnię samochodową?
  • Podsumowanie

Czyszczenie i mycie auta

Właściciele pojazdów w Polsce mają do wyboru wiele opcji na umycie auta: myjnia samochodowa ręczna, automatyczna, bezdotykowa, z dojazdem do klienta. Jednak okazuje się, że nie wszyscy kierowcy z nich korzystają. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, że odpuściliśmy sobie czyszczenie i mycie samochodu z powodu pilnego spotkania lub nagłej choroby. To jest całkiem zrozumiałe. 

Wypada zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy kierowcy nie myją aut przez wiele, wiele dni i nawet nie zauważają, że dni stają się miesiącami. Jeśli jesteś jednym z nich, to chyba nadszedł czas, aby rozpocząć kompleksowe czyszczenie samochodu. Może o tym nie wiesz, ale siadając za kierownicą brudnego pojazdu narażasz życie swoje i pasażerów! 

Dlaczego brudny samochód jest niebezpieczny?

O tym, że przedmioty porozrzucane wewnątrz auta i brud mogą rozpraszać uwagę kierowcy, z pewnością sam się przekonałeś. Co więcej, szereg badań naukowych potwierdziło, że chaos wizualny wpływa na zdolność mózgu człowieka do skupienia uwagi. Nie zdziw się więc, że gdy na drodze wystąpi nagłe hamowanie lub ostry zakręt, to wszystkie przedmioty porozrzucane w Twoim samochodzie będą po prostu fruwać, co z pewnością zagrozi Twojemu bezpieczeństwu.

Nie możesz też zapominać, że brudne szyby i usmarowane lusterka samochodowe ograniczają widoczność. Pamiętaj, że czyste, przednie szyby i wycieraczki w aucie odgrywają kluczową rolę w bezpieczeństwie jazdy. Dodatkowo, zanieczyszczone wnętrze auta jest siedliskiem milionów zarazków i bakterii, które wywołują: zatrucia pokarmowe, choroby skóry, nudności, bóle głowy, itp.. Brudne wnętrze samochodu może zrujnować Twoje zdrowie! 

Z jakich powodów warto odwiedzić myjnię samochodową?

Aby zapobiec temu wszystkiemu, czy wystarczy samemu wyczyścić przednią szyby, deskę rozdzielczą i odkurzyć wnętrze? Nie całkiem. Niektóre zabrudzenia z czasem stają się trudne do usunięcia, a w brudnym i zawilgoconym wnętrzu auta gnieżdżą się groźne dla alergików roztocza. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wyczyszczenia podsufitki samochodowej, a po szorowaniu i myciu, wnętrze auta trzeba w 100% wysuszyć. Jeśli nie masz czasu na dokładne umycie samochodu w środku, odwiedź profesjonalną myjnię ręczną w swojej okolicy. 

Musisz wiedzieć, że kompleksowe czyszczenie samochodu to coś więcej, niż tylko odkurzanie dywaników i wyczyszczenie tapicerki samochodowej, a takie gruntowne szorowanie jest zalecane nie tylko ze względów zdrowotnych. Jeśli powyższe argumenty Cię nie przekonały, to pamiętaj, że może nadejść dzień, w którym będziesz musiał rozstać się ze swoim autem i go sprzedać. Zadbany i czysty pojazd z pewnością uzyska lepszą cenę, dlatego też, pieniądze, które wydasz na myjni nigdy nie są zbędnym wydatkiem, ale inwestycją na przyszłość.   

Podsumowanie:

W przypadku, gdy martwisz się, że na myjni automatycznej zarysujesz lakieru swojego samochodu, powinieneś wybrać myjnię ręczną. Jeśli jesteś taką osobą, która lubi myć swoje auto przed domem, to jest to w porządku. Pod warunkiem, że wiesz, jak to się robi, bo niewłaściwa technika mycia ręcznego może być przyczyną zarysowań na karoserii Twojego samochodu.