motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Jak wgrać język polski do fabrycznej nawigacji
Mężczyzna

Jak wgrać język polski do fabrycznej nawigacji

Zakup samochodu to dla większości osób spore przeżycie. Dziś, kiedy gros transakcji dotyczy rynku wtórnego, nie jest łatwo znaleźć model idealnie dopasowany do potrzeb. Używany samochód to swoisty kompromis. Czasem trzeba pogodzić się z brakami w wyposażeniu, innym razem nie odpowiada kolor czy też trzeba było zdecydować się na słabszą jednostkę napędową. Kluczem do satysfakcji są stan techniczny oraz stan prawny. Kolejne problemy dotyczą samochodów kupowanych za granicą. Brak polskiego menu w komputerze pokładowym, a zwłaszcza nawigacja bez języka ojczystego, mogą popsuć sporo krwi. Dlatego coraz więcej kierowców po zakupie używanego samochodu i spełnieniu wszelkich formalności rejestracyjnych rozważa spolszczenie nawigacji.

Chociaż fabryczne nawigacje samochodów oferowanych na unijnym rynku mają wgrane kilka języków, to polski nie należy do popularnych. Francuska, angielska, niemiecka, włoska czy nawet hiszpańska nawigacja, są standardem. Z pozoru wydaje się, że osoby posługujące się w więcej niż komunikatywnym stopniu językiem obcym mogą śmiało korzystać z nawigacji angielskiej czy niemieckiej. Ale w sytuacjach stresowych kiedy liczy się każda sekunda, na znaczeniu zyskuje precyzja komunikatu. Tę można osiągnąć biegle posługując się językiem, najlepiej ojczystym.

Jak wygląda zmiana języka w nawigacji?

Zmiana języka w nawigacji powinna obejmować dwa poziomy. Wizualny to mapy i menu ekranowe. Głosowy – to komunikaty wydawane przez lektora oraz szybka i właściwa reakcja na polecenia wydawane przez kierowcę. Na krajowym rynku usług motoryzacyjnych pełno jest firm, które oferują tłumaczenie nawigacji. Niestety, jak pokazuje praktyka, większość z nich to oferty wystawiane przez ignorantów, naciągaczy i wątpliwej jakości specjalistów. Pirackie oprogramowanie, podobnie jak uszkodzenia powstałe podczas wgrywania softu, poczynią więcej szkód niż pożytku.

Doświadczenie

Wszystkim zainteresowanym aktualizacją oprogramowania w nawigacjach fabrycznych oraz osobom szukającym spolszczeń, trzeba polecić usługi firmy działającej od 2003 roku, czyli właściwie od czasów, kiedy fabryczna nawigacja zyskiwała na popularności. Eksperci pracujący w Fabryczne.pl od początku wprowadzili własne rozwiązania, dopasowując je do nawigacji będących na wyposażeniu samochodów sprzedawanych na Starym Kontynencie. Z czasem oferta poszerzyła się o modele sprowadzane z USA czy z Kanady.

O tym, jak działa nawigacja samochodowa w języku polskim, mogą przekonać się nie tylko nabywcy nowych samochodów. To propozycja dla kierowców starszych pojazdów, również wyprodukowanych w XX wieku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie serwisu Fabryczne.pl.