motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodowego

Zgodnie z raportem jednej z firm lakierniczych aż 38% sprzedanych samochodów miało biały kolor, 19% czarny, a 15% szary. Zapoznaj się z naszym tekstem, aby dowiedzieć się jak sprawdzić kolor lakieru samochodowego.

Czym jest numer VIN?

VIN to numer identyfikacyjny każdego samochodu. Składa się on z 17 znaków, które określają różne cechy pojazdu, takie jak:

– nazwę i kraj producenta,

– rodzaj nadwozia,

– numer zakładu, w którym wyprodukowano samochód,

– rok produkcji samochodu,

– unikalny numer auta.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Nie ma przepisów, które w jednoznaczny sposób określiłyby miejsce, w którym ma znajdować się VIN. Niemniej jednak musi być on umieszczony na stałym elemencie pojazdu, z którego będzie można odczytać numer nawet po poważnym wypadku. W praktyce producenci wypalają go w kilku miejscach. Najpopularniejszymi z nich są:

– słupek boczny od strony kierowcy,

– drzwi od strony kierowcy,

– przegroda czołowa,

– podłoga bagażnika,

– ramy.

Jak można odczytać kolor lakieru z numeru VIN?

Niestety ale nie istnieje jedna metoda na samodzielne sprawdzenie koloru samochodu po tym numerze. Wynika to z tego, że nie ma ujednoliconego sposobu kodowania nazwy lakieru i każdy producent zapisuje go inaczej. W sieci można znaleźć wiele dekalkulatorów numerów VIN, ale żaden nie daje wzmianki o kolorze lakieru. Jednakże dobrą metodą na sprawdzenie, jakim lakierem pokryto pojazd, jest kontakt z autoryzowanym serwisem. Pracownicy mają tam dostęp do narzędzi i programów, które po wpisaniu numeru VIN pokazują dokładną nazwę lub kod lakieru.

Jakie są najbardziej pożądane kolory lakieru samochodowego?

lakier bezbarwny

– czarny mat lakier samochodowy,

– lakier samochodowy chrom.

Powyższe pozycje są najbardziej pożądane przez nowoczesnych kierowców.

Do czego potrzebny jest numer lakieru?

Ta wiedza jest najbardziej potrzebna do poprawek lakierniczych chociażby takich, które wymagane są po stłuczce. Aby lakiernik mógł skorzystać z właściwego odcienia, których jedna barwa może mieć bardzo dużo wariantów. Dzięki temu po lakierowaniu nasz samochód nadal będzie wyglądał estetycznie i elegancko. Warto także wiedzieć, że profesjonalny lakiernik, dopasowując kolor, nie bierze pod uwagę tylko kodu, czyli potocznej nazwy lakieru, ze względu na to, że tak jak i każda część w samochodzie starzeje się on i zużywa. Jeżeli samochód ma na tabliczce znamionowej wpisane, że wyjechał z fabryki jako świeżo generowany nie jest to tożsame z tym, że taki sam odcień będzie miał po kilku bądź kilkunastu latach użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.