motopati.pl

Blog motoryzacyjny

silnik
Motoryzacja

Do czego używa się oleju hydraulicznego HL46?

Na rynku wyrobów petrochemicznych znajdziemy wiele rodzajów olejów o zróżnicowanym składzie i przeznaczeniu. Część z nich to tradycyjne oleje silnikowe i przekładniowe, a część to produkty dedykowane obsłudze układów hydraulicznych, pełniące funkcję nośnika energii w takich układach, niekiedy wykorzystywane również do tłumienia drgań. Olej HL46 jest doskonałym przykładem typowego oleju hydraulicznego wzbogaconego podstawowymi modyfikatorami, w średniej klasie lepkości.

Co oznacza skrót HL46?

Literowe i liczbowe oznaczenia przy olejach hydraulicznych pomagają w wyborze produktu odpowiedniej klasy, dedykowanego określonym zastosowaniom. Oznaczenie literowe określa klasę jakości oleju, a liczbowe jego poziom lepkości. W przypadku olejów HL46 mamy do czynienia z produktami niższej klasy jakości, wzbogaconymi jedynie podstawowymi modyfikatorami, w średniej klasie lepkości, dobrze sprawdzającymi się w układach mało i średnio obciążonych, pracujących w umiarkowanych warunkach temperaturowych. Hydrauliczny olej HL46 jest olejem mineralnym wzbogaconym inhibitorami korozji i związkami przeciwutleniającymi. Pierwszy rodzaj substancji ma na celu ochronę wnętrza układów hydraulicznych przed rdzewieniem, a drugi ma zwiększyć trwałość produktu, dzięki czemu można używać go dłużej bez ryzyka utraty podstawowych właściwości roboczych.

Zastosowania olejów HL46

Podstawowym zastosowaniem wszystkich olejów hydraulicznych jest obsługa pojazdów, maszyn i innych urządzeń wyposażonych w układ hydrauliczny. W przypadku oleju HL46 jest on produktem dedykowanym układom przeniesienia siły i napędu, nisko i średnio obciążonym oraz układom sterowania hydraulicznego stosowanego w urządzeniach z napędem hydrostatycznym. Ze względu na klasę lepkości olej HL46 najlepiej sprawdza się w umiarkowanych temperaturach. Oleje hydrauliczne tej klasy mogą być wykorzystywane m.in. do obsługi przekładni hydraulicznych, a także w różnego rodzaju mechanizmach regulujących i sterujących. To produkty dość uniwersalne, bazujące na wysokojakościowych olejach mineralnych i substancjach uszlachetniających o właściwościach przeciwkorozyjnych i przeciwutleniających.

Szukając odpowiedniego oleju hydraulicznego do pojazdu, maszyny lub urządzenia wyposażonego w instalację hydrauliczną, należy kierować się zaleceniami producenta, ewentualnie zwracać uwagę na warunki pracy, w tym przede wszystkim na temperaturę i średnie obciążenie. Oleje HL46 najlepiej sprawdzają się w układach nisko i średnio obciążonych, w umiarkowanych temperaturach pracy.