motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Tuning

Tarcze hamulcowe kiedy wymienić i jaki jest to koszt?

Elementy eksploatacyjne w samochodach z czasem ulegają awarii, na co wpływ ma ciągła praca tych urządzeń. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tarcz samochodowych. Kiedy warto jest je wymienić i jaki jest koszt takiej naprawy?

Tarcze hamulcowe kiedy wymienić?

Z wymianą wadliwym elementów w pojazdach nie należy czekać do ostatniej chwili, gdyż zagrożone jest w takim wypadku bezpieczeństwo pasażerów podczas jazdy. Zużyciu ulega wiele elementów. Tak samo dzieje się z tarczami hamulcowymi, które odpowiedzialne są za zatrzymanie pojazdu. Jednak kiedy tak naprawdę właściciel pojazdu powinien zdecydować się na wymianę tarcz hamulcowych? Otóż w dużej mierze zależy to od użytkowania pojazdu. Wiadome jest to, że im więcej kilometrów przejechane, tym szybciej tarcze hamulcowe się zużyją. Wielu fachowców twierdzi, że tarcze te powinno się wymieniać co około 80 tysięcy kilometrów. Jednak ma na to wpływ materiał i sposób wykonania tych elementów. Jeśli natomiast już dochodzi do wymiany, to naprawa takiej usterki może wynieść do 150 złotych plus zakup tarczy.

Na co warto zwracać uwagę?

Oprócz zwracaniem uwagi na ilość przejechanych kilometrów warto także przyglądać samemu funkcjonowaniu pojazdy. Po czym można stwierdzić, że nadszedł czas wymiany tarcz? Otóż jeśli podczas hamowania pojazdu jest słyszalny pisk to jest to pierwszy znak, że należy udać się do mechanika. Mogą pojawić się także drgania zawieszenia w czasie jazdy, a sama droga hamowania jest znacznie wydłużona. Oczywiście takie sygnały mogą także oznaczać inne usterki, jednak można bardzo szybko to sprawdzić. Otóż tarcze zużywają się poprzez ścieranie nawierzchni. Tym samym zmniejsza się ich grubość. W warunkach domowych można odkręcić koło i sprawdzić stan tarcz oraz porównać go z grubością, jaka jest zalecana przez producenta. Rodzaj materiału, z jakiego powstają tarcze ma ogromne znaczenie. Dlatego też nie warto decydować się na najtańsze tarcze, gdyż mogą one w bardzo szybkim czasie się zetrzeć. Lepiej jest zakupić produkt ze średniej półki, który będzie dobrze się sprawował. Najlepsze tarcze hamulcowe to zdecydowanie te, które wykonane są ze stali hartowanej. Ich założenie gwarantuje kierowcy, że układ hamulcowy działa bez zarzutów.

Układ hamulcowy powinien działać bez zarzutów, gdyż wtedy dopiero pojazd jest bezpieczny. Nie warto oszczędzać na zakupie tarczy czy klocków, gdyż takie tanie elementy bardzo szybko ulegają awariom. Sama naprawa jest dość kosztowna, a w połączeniu z zakupem nowych tarcz stanowi duży wydatek.