motopati.pl

Blog motoryzacyjny

jak wymienić płyn hamulcowy
Motoryzacja

Jak wymienić płyn hamulcowy i jak często należy to robić?

Sprawny układ hamulcowy w samochodzie to podstawa bezpiecznej jazdy. Należy dbać o podzespoły w aucie i regularnie robić przeglądy. Oprócz wymiany klocków i tarcz hamulcowych należy zadbać także o płyn hamulcowy. Jak wymienić płyn hamulcowy? Czy można zrobić to samodzielnie?

Płyn hamulcowy – najważniejsze informacje

Każdy płyn hamulcowy charakteryzuje się dużą podatnością na wchłanianie wilgoci. Powoduje to, że przy kontakcie z metalowymi częściami zapobiega ich korozji. Musi być on regularnie wymieniany, gdyż do układu hamulcowego z biegiem czasu dostaje się woda, która może także zmieszać się z płynem. Wówczas taki płyn straci swoje właściwości i będzie negatywnie wpływać na skuteczne hamowanie, co oczywiście może w konsekwencji doprowadzić do kolizji na drodze. Dostępne są trzy rodzaje płynów hamulcowych, DOT-3, DOT-4 i DOT-5. Różnica pomiędzy nimi dotyczy temperatury wrzenia, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego do danego modelu auta. Najpopularniejszy z tych trzech rodzajów jest DOT-4 i pasuje do większości pojazdów. Należy pamiętać, że nie wolno ich mieszać, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie, który z nich pasuje do danego samochodu.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego nie jest skomplikowaną czynnością. Na pewno przyda się pomoc drugiej osoby, która będzie wciskać pedał hamulca, aby zwiększyć ciśnienie w układzie hamulcowym. Do wymiany płynu niezbędne jest posiadanie klucza do kół akumulatorowego, klucza dynamometrycznego i zestawu do odpowietrzania. Przyda się również pojemnik na stary płyn, wężyk i kluczyk płaskooczkowy 10 m. Aby wymienić płyn, należy podnieść auto i zdjąć koła. Kolejną czynnością jest odkręcenie korka i dolanie nowego płynu do starego. Najlepiej jest najpierw odessać stary płyn, aby nie zmieszały się one ze sobą. Jeśli nowy zostanie wlany, to stary należy wypompować poprzez odpowietrznik. W tym czasie druga osoba powinna wciskać pedał hamulca i wyciskać, żeby świeży płyn dostał się do układu. Oczywiście poziom płynu w zbiorniku znacząco opadnie. Należy zakręcić odpowietrznik, a druga osoba w tym czasie musi pompować pedał gazu. W trakcie luzowania odpowietrznika pedał powinien wpaść w podłogę i w tym momencie należy natychmiast zakręcić korek. Chodzi o to, aby cały układ odpowietrzył się i w płynie nie zostały pęcherzyki powietrza. Bardzo ważne jest to, że auta bez systemu ABS muszą mieć włączony silnik przy wymianie płynu hamulcowego.

Jak często wymienia się płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego powinna być wykonywana mniej więcej co 40 tysięcy kilometrów. Jeśli ktoś jeździ mniej, to należy tę czynność i wykonać przynajmniej raz na dwa lata. Oczywiście czasami zachodzi konieczność wcześniejszej wymiany i taka sytuacja ma miejsce, gdy zostaje kupiony używany samochód, a były właściciel nie wie, kiedy ostatnio był wymieniany płyn. Sam koszt zakupu płynu hamulcowego nie jest duży, bo butelka o pojemności 250 ml DOT-4 kosztuje około 6 złotych. Można oczywiście wymienić płyn samodzielnie, co nie wygeneruje większych kosztów. Jednak osoby, które się na tym nie znają, powinny udać się do mechanika. Koszt wymiany to około 70 złotych.