motopati.pl

Blog motoryzacyjny

motocykle elektryczne
Motoryzacja

Motocykle elektryczne – czy warto zainwestować w taki zakup?

Samochody elektryczne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Są one przyjazne środowisku, gdyż nie emitują spalin do atmosfery. Zapewniają komfortową jazdę i są znacznie cichsze niż auta napędzane paliwami płynnymi. A jak sprawa wygląda z motocyklami elektrycznymi? Czy warto taki model kupić?

Motocykle elektryczne

Motocykl kojarzy się z szybką jazdą i wolnością. Można przejechać cały kraj wzdłuż i wszerz na jednośladzie, nie trzeba stać w korkach, a sama jazda sprawia wiele frajdy. W ostatnich latach na rynku pojawiły się motocykle elektryczne, które szczególnie spodobają się osobom dbającym o planetę. Obecnie bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, a jednym z czynników tego stanu rzeczy są spaliny emitowane przez pojazdy poruszające się po drogach. Dlatego wielu producentów wyszło naprzeciw oczekiwaniom i zaczęto produkować elektryczne motocykle.

Dlaczego warto wybrać elektryczny motocykl zamiast spalinowego?

Jeżdżąc elektrycznym motocyklem, można sporo zaoszczędzić, gdyż koszty prądu są znacznie niższe niż paliwo. Dodatkowo elektryczne pojazdy w Polsce są uprzywilejowane. Między innymi mogą się one poruszać po bus-pasach, co powoduje, że można szybciej przejechać dany odcinek drogi. Jest to szczególnie istotne w wielkich aglomeracjach, w których spędza się godziny w korkach. Wiele krajów europejskich zaczyna wprowadzać nowe regulacje, które dotyczą zamknięcia ruchu dla pojazdów spalinowych. W Polsce wiele miast także zastanawia się nad wprowadzeniem takich przepisów, co na pewno wkrótce nastąpi. Wówczas do centrum miasta lub na jakąś dzielnicę będą mogły wjechać jedynie skutery czy pojazdy elektryczne w tym także motocykle. No i oczywiście ostatnim niezaprzeczalnym plusem elektrycznego motoru jest ekologia. Nikt przecież nie chce zanieczyszczać powietrza, którym się oddycha.

Czy elektryczny motocykl jest dla wszystkich?

Należy pamiętać, że pojazdy elektryczne nie mają takich osiągów, jak spalinowe, a więc nie jest to model dedykowany osobom, które lubią szybką jazdę. Elektryczny motocykl doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które cenią ekonomiczną i spokojną jazdę. Na pewno jest to doskonały pojazd do poruszania się po zatłoczonych ulicach dużych miast, pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Niestety należy się liczyć z większymi wydatkami, jeśli chodzi o sam zakup motocykla. Modele elektryczne są niestety droższe od spalinowych. Należy pamiętać też, że nie wszędzie będzie można naładować motocykl, co trzeba zawsze uwzględnić, planując podróż.

A może skuter zamiast motocykla elektrycznego?

Wiele osób, które zamierzają poruszać się jedynie motorem po mieście i krótszych trasach, może zdecydować się na zakup skutera. Są modele, które nie odbiegają znacząco od motocykli z niższej półki. Skuter od motoru różni się często jedynie budową, co sprawia, że staje się on coraz popularniejszym środkiem transportu miejskiego. Wiele elektrycznych skuterów produkuje się na rynku azjatyckim. Na skuterze można rozpędzić się nawet do 80 km/h, a na jednym naładowaniu przejechać nawet 100 km przy ekonomicznej jeździe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.