motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Diagnostyka sondy lambda w samochodzie

Błędy silnika wyświetlające się na desce rozdzielczej potrafią skutecznie wystraszyć wielu kierowców. Świecąca się pomarańczowa lub czerwona kontrolka wygląda groźnie i sugeruje usterkę, którą należy pilnie wyjaśnić. Jednym z często występujących problemów jest komunikat „check engine”, objawiający się włączoną pomarańczową kontrolką błędu. Wśród różnych przyczyn, które mogą powodować ten błąd, może być komunikat sondy lambda. Warto dowiedzieć się, z czego może to wynikać i na czym polega diagnostyka sondy lambda.

Co to jest sonda lambda?

Sonda lambda to czujnik, który instalowany jest w samochodowym układzie wydechowym. Jego rolą jest badanie składu mieszkanki paliwa zasilającej silnik, a także składu spalin, jakie wydostają się z układu wydechowego. Sonda połączona jest z komputerem, który reguluje pracę silnika i wysyła informację na temat zawartości powietrza i paliwa w spalanej mieszance. W przypadku nadmiaru powietrza, sonda przekazuje sygnał o zbyt ubogiej mieszance paliwa, w konsekwencji czego silnik zmienia skład mieszanki tak, aby zmniejszyć zawartość tlenu. W przeciwnym przypadku, czyli w sytuacji, gdy w składzie spalin znajdzie się za dużo pochodnych paliwa, mieszanka nazywana jest zbyt bogatą, a silnik reguluje ją, zwiększajac zawartość powietrza.

Dlaczego diagnostyka sondy lambda jest ważna?

Prawidłowo działająca sonda lambda to ważny element układu silnikowego, który pomaga wyregulować jego pracę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy to niewielkie urządzenie ulegnie awarii i będzie wysyłać błędne dane do komputera sterującego pracą silnika, a tym samym doprowadzi do jego nieodpowiednich reakcji. Błędy sondy często objawiają się wystąpieniem komunikatu „check engine”, obok niego występuje również szereg objawów towarzyszących. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest znacznie zwiększony poziom spalania w samochodzie, a także utrata mocy silnika, wyczuwalna zwłaszcza przy próbach dynamicznego przyspieszenia. Takie objawy powinny być sygnałem do wykonania pilnej diagnostyki sondy, gdyż jej nieprawidłowe wskazania mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Pomijając sytuacje awarii, warto też pamiętać o regularnej diagnostyce sondy w warsztacie samochodowym. Pozwoli to wcześnie wykryć potencjalne zagrożenia i uniknąć ryzyka kosztownych napraw w przyszłości. Awarie sondy mogą bowiem doprowadzić do poważnych sytuacji. Pomijając zwiększone spalanie paliwa, niebezpieczną sytuacją jest wzrost temperatury spalania, który może doprowadzić do awarii katalizatora. Warto zatem wykonywać regularną diagnostykę, która uchroni przed znaczącymi wydatkami w razie poważnej usterki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.