motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Czym powinno się czym umyć silnik spalinowy?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czysty silnik jest nie tylko i wyłącznie kwestią estetyki, ale również gwarancją jego właściwej pracy. Nie wszyscy kierowcy jednak wiedzą w jaki sposób można bezpiecznie umyć silnik. Jakich środków powinno się użyć do tego celu?

Czym umyć silnik?

Osoby, które mają w planach samodzielne umycie silnika powinny w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w wszystkie konieczne akcesoria do wykonania wspomnianej czynności. Warto przede wszystkim kupić płyn do mycia silnika. Nie może on oczywiście wykazywać się agresywnym działaniem. Warto wiedzieć, że całkowicie wykluczone jest stosowanie jakichkolwiek preparatów działających w oparciu o silne rozpuszczalniki. Wspomniane środki przyspieszają bowiem korozję. Ponadto mogą przyczynić się do uszkodzenia gumowych czy plastikowych elementów.

Godny uwagi jest fakt, że w najbardziej renomowanych serwisach motoryzacyjnych do miejscowego czyszczenia omawianych silników spalinowych wykorzystywane są uniwersalne zmywacze w sprayu. Wystarczy dokonać spryskania wspomnianym preparatem zabrudzonych części, a następnie chwilę odczekać. Kolejnym etapem będzie przedmuchanie zabrudzonych części powietrzem w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wysokiej jakości uniwersalne zmywacze renomowanych producentów nie zniszczą gumowych elementów.

W jaki sposób powinno się myć silnik?

Należy mieć świadomość, że kompleksowe mycie silnika powinno się rozpocząć od bardzo dokładnego zabezpieczenia cewek zapłonowych, świec, rozdzielaczy czy przewodów wysokiego napięcia. Nie można pod żadnym pozorem doprowadzić do ich zawilgocenia, gdyż wtedy silnik nie odpali po zakończonym myciu. Chodzi w tym przypadku o silniki benzynowe. Warto wiedzieć, że zdecydowanie prostszym zadaniem będzie umycie silników diesla o samoczynnym zapłonie.

Nie można oczywiście zapomnieć o zakupie właściwego detergentu, który będzie w stanie efektywnie pozbyć się różnego rodzaju tłustych plam po płynach eksploatacyjnych. Godny uwagi jest jednak fakt, że wspomniany produkt nie doprowadzi do korodowania czy zniszczenia plastikowych i gumowych elementów. Rekomendowane jest mycie omawianego silnika spalinowego w garażu, w którym kierowca będzie miał dostęp zarówno do odpływu, jak i wody. Nie można puścić wody i zacząć myć ręcznie silnik, jeżeli wcześniej nie zostały odkręcone i zabezpieczone filtr powietrza i alternator. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany filtr w przypadku zawilgocenia może bowiem nie działać poprawnie.