motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Samochód bez klimatyzacji — czy warto kupić?

Zakup auta bez klimy na pewno rozważają wszyscy, którzy dysponują ograniczonym budżetem. To nie tylko obniża cenę pojazdu, ale również zmniejsza koszty bieżącego użytkowania. Czy bez klimatyzacji samochodowej można się jednak obejść w realiach postępującego ocieplania się klimatu?

Mniej do ogarnięcia

Klimatyzacja w samochodzie, aby działała sprawnie musi być na bieżąco odpowiednio konserwowana. Należy ją nabijać. Od czasu do czasu także odgrzybiać. Nieoczyszczona instalacja może wręcz negatywnie odbić się na zdrowiu. Narazić na wystąpienie alergii lub poważnych chorób układu oddechowego. Szczególnie, jeśli spędza się w aucie dużo czasu. Ponadto w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach wszelkie wirusy roznoszą się łatwiej. Zatem dla wszystkich, którzy chcą uniknąć dodatkowych obowiązków związanych z regularną konserwacją układu, samochód bez klimatyzacji będzie wygodniejszą opcją.

Bez wpływu na bezpieczeństwo

Auto bez klimy nie stwarza w ruchu większego zagrożenia, niż to klimatyzowane. W przypadku samochodów używanych, lepiej wybrać po prostu ten, który odznacza się lepszym stanem technicznym i kondycją karoserii. W przypadku niewystarczających funduszy rozsądniej zrezygnować z opcji, które jeszcze kilka lat temu stanowiły wyposażenie dodatkowe, zamiast przymykać oko na szpachlę, rdzę, spawy czy mankamenty newralgicznych podzespołów. Jak oszczędzać, to mądrze.

Warto rozważyć także to, w jakim celu kupuje się auto. Ile czasu będzie się w nim spędzać. Jakie dystanse przemierzać. Jakimi drogami poruszać. O jakich porach jeździć. Na autostradach, jezdniach szybkiego ruchu czy poza terenem zabudowanym można po prostu włączyć nawiew albo uchylić okno, żeby skutecznie obniżyć temperaturę w samochodzie. Auto bez klimatyzacji będzie także odpowiednie np. dla osób, które pracują na nocną zmianę. Najgorzej znieść letni upał w takim pojeździe, jeśli utknie się w miejskim korku. Decyzję należy podjąć więc świadomie, aby później nie żałować wyboru.

Nie każdy toleruje klimatyzację

Są osoby, które nie tylko mogą się obejść bez klimy, ale wręcz fatalnie znoszą przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. One mogą śmiało wybierać spośród samochodów bez klimatyzacji. Używanych aut tego typu jest na rynku jeszcze sporo. Wśród nich trafiają się czasami egzemplarze w naprawdę świetnym stanie, które pojeżdżą jeszcze przez długie lata. Przy tym są znacznie przecenione, ponieważ większość mało świadomych użytkowników bezrefleksyjnie traktuje brak klimatyzacji jako poważny lub wręcz niewybaczalny mankament.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.