motopati.pl

Blog motoryzacyjny

części motocyklowe
Motoryzacja

Które części motocyklowe sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu?

Jazda motocyklem to coś, co oferuje nam poczucie bezgranicznej wolności – nic dziwnego, że coraz więcej osób oddaje się tej pasji. Aby być w pełni bezpiecznym podczas jazdy, przed rozpoczęciem sezonu konieczne jest odpowiednie przygotowanie naszego jednośladu! Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.

Jakie części motocyklu sprawdzić?

Po długim czasie spędzonym w garażu, części naszego motocykla mogą nie być w idealnym stanie – właśnie dlatego warto dokładnie się im przyjrzeć. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, będziemy mogli wymienić niedziałające elementy.

Warto pamiętać, by zaopatrzyć się w wysokiej jakości części do motocykli, które zapewnią, że nasz jednoślad będzie w pełni przygotowany do motocyklowego sezonu.

Ciśnienie i stan ogumienia

Jeśli nasz jednoślad nie był przez nas używany przez kilka miesięcy, doszło do dużego spadku ciśnienia w ogumieniu. Aby przygotować motocykl do jazdy, konieczne jest napompowanie kół – w innym wypadku jazda będzie niebezpieczna.

Istotną kwestią jest także stan oraz wiek opon – powinny być one pozbawione uszkodzeń oraz pęknięć. Jeśli opona posiada więcej niż pięć lat, warto zastanowić się nad jej wymianą.

Akumulator 

Na czas zimy powinieneś wymontować z motocyklu akumulator – musi być on wtedy przechowywany w ciepłym, suchym miejscu. Nie można również zapomnieć o istocie regularnego sprawdzania jego stanu i naładowania. Napięcie spoczynkowe naładowanego akumulatora powinno oscylować w granicy 12,5-12,7 V. Niezwykle ważne jest odpowiednie zamontowanie sprzętu – najpierw musimy podpiąć klemę plus, a potem minus.

Uruchomienie silnika

Może się zdarzyć, że po kilku miesiącach spędzonych w garażu, nasz motocykl nie będzie chciał się uruchomić. Jakie mogą być tego przyczyny?

Winowajcą może być układ zasilania – występuje to najczęściej w przypadku jednośladów posiadających gaźniki. Możliwe jest, że podczas miesięcy przestoju paliwo w komorach pływakowych stało się trudne do zapalenia. Niekiedy pływaki ulegną zawieszeniu doprowadzą do zalewania świec zapłonowych. Oprócz tego, dysze mogą być zanieczyszczone, a ośki, tulejki czy iglice wytarte i rozszczelnione. Problemem mogą być także świece zapłonowe, gdy są uszkodzone bądź nieprawidłowo dobrane.

Jeśli silnik wciąż nie chce się uruchomić, warto sprawdzić układ zapłonowy, instalację elektryczną oraz gaźniki. Przyczyną może być również słaby akumulator, o którego istocie wspominaliśmy wcześniej.

Kierunkowskazy, oświetlenie, klakson

Zanim rozpoczniemy motocyklowy sezon, warto sprawdzić elementy sprzętu, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Wykorzystaj hamulec przedni oraz tylny, aby przetestować sprawność światła stopu, a następnie upewnij się, że kierunkowskazy działają jak należy. Nie zapominaj również o światłach pozycyjnych, drogowych oraz mijania.

Układ hamulcowy

Sprawny układ hamulcowy to warunek niezbędny, aby poruszać się po drodze – koniecznie skontroluj stan i grubość klocków oraz tarcz hamulcowych, jak i przewodów hydraulicznych hamulcowych.

Po dłuższej przerwie w jeździe bardzo łatwo można zapomnieć o wymianie płynu hamulcowego – ważne jest, by robić to co około 2 lata. Jeśli zauważysz, że jego poziom jest zbyt niski, należy go uzupełnić.

Uszczelniacze

Cieknące uszczelniacze mogą pogarszać skuteczność hamulców, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo, mogą one pogarszać pracę zawieszenia. Jeśli zauważymy wyciek, należy wymienić komplet uszczelniający. 

Cięgna Bowdena

Linki gazu oraz sprzęgła powinny być regularnie sprawdzane – jeśli zauważymy skrzypienie czy piszczenie, przyczyną może być rdzewienie. Gdy nie wystąpiło trwałe uszkodzenie, linkę należy nasmarować – w przeciwnym wypadku trzeba je koniecznie wymienić.

Co jeszcze sprawdzić?

Konieczna jest kontrola poziomu płynu oleju silnikowego – zapewnia on prawidłowe chłodzenie, smarowanie skrzyni biegów oraz silnika. Ważne jest, by wymieniać go co roku – przy tym należy wymienić też jego filtr. A jeśli nasz jednoślad posiada silnik chłodzony cieczą, niezbędne jest sprawdzenie poziomu płynu układu chłodzenia. 

Nie można zapomnieć również o układzie przeniesienia napędu. Jeśli nasz motocykl posiada napęd przenoszony na tylne koło za pomocą łańcucha, niezbędna jest jego częsta kontrola, czyszczenie oraz smarowanie. Napęd za pomocą pasa zębatego bądź wału również wymaga kontroli.

Jeśli sprawdziłeś już wszystkie części do motocyklu, należy upewnić się, że jednoślad posiada potrzebne badania techniczne i ubezpieczeniową polisę. Następnie wystarczy wyczyścić pojazd, przygotować strój do jazdy i… możesz wyruszać w trasę!