motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jakie zalety i wady mają opony niskoprofilowe?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się opony niskoprofilowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są zalety i wady wspomnianych produktów. Czy zakup opon niskoprofilowych będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jakie są zalety opon niskoprofilowych?

Należy mieć świadomość, że niski profil bardzo często jest związany z zastosowaniem większych felg, a także szerokości opony. Godny uwagi jest fakt, że może to bardzo korzystnie oddziaływać na zachowanie się pojazdu na suchej nawierzchni nie tylko i wyłącznie podczas hamowania, ale również na zakrętach.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niski bok będzie także oznaczał większą sztywność. Jak wiadomo jest to bardzo istotna cecha przede wszystkim w trakcie dynamicznej jazdy samochodem po krętych drogach. Nie można oczywiście zapomnieć, że omawiany rodzaj opon będzie gwarantował zdecydowanie lepszy kontakt z samochodem. Kierowca będzie mógł tym samym bez większego problemu przewidzieć, jak zachowa się pojazd. Warto również wiedzieć, że mniej odczuwalne będą także przechyły boczne.

Należy zaznaczyć, że jedną z częściej wymienianych zalet opon niskoprofilowych w ostatnim czasie jest zdecydowane podniesienie atrakcyjności wizualnej całego pojazdu.

Jakie są wady opon niskoprofilowych?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że ciśnienie w niskoprofilowych oponach nie może być zbyt niskie. Godny uwagi jest fakt, że wtedy ogumienie będzie zdecydowanie bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ponadto kierowca powinien zachować ogromną ostrożność przy najeżdżaniu na krawężnik. Należy mieć świadomość, że w przypadku modeli charakteryzujących się niskim profilem może to doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia elementów podwozia.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że istnieje również większe ryzyko na uszkodzenie felg aluminiowych. Z kolei rant ochrony opon niskoprofilowych nie będzie w stanie uratować przed ich uszkodzeniem w sytuacji, gdy kierowca wjedzie w dziurę w jezdni.

Warto wiedzieć, że zużycie się opon mogą przyspieszyć także styl jazdy kierowców i charakter samochodu. Należy mieć świadomość, że omawiane ogumienie w zdecydowanej większości przypadków zakładane jest na samochody sportowe. Producenci oczywiście stawiają na bardzo wysoki poziom przyczepności kosztem znacznie szybszego zużycia się produktów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno układ jezdny, jak i zawieszenie pojazdu muszą być odpowiednio zaadoptowane do znacznej większości opon i felg, które są w stanie w pewien sposób amortyzować ewentualne nierówności.