motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Tuning

Opony niskoprofilowe – ich wady i zalety

Opony niskoprofilowe są jednym z elementów tuningowanych samochodów. Ceni się je za wygodne prowadzenie pojazdu, ale również za atrakcyjny wygląd. Tego typu opony nie są jednak pozbawione wad i z pewnością nie będą odpowiednie dla każdego typu samochodu. Warto wiedzieć, jakie są ich wady oraz zalety.

Czym charakteryzują się opony niskoprofilowe?

Opony niskoprofilowe to charakterystyczny model ogumienia, które wyróżnia się niewielką szerokością przekroju opony w stosunku do jej wysokości. Jest to charakterystyczne wyposażenie samochodów tuningowanych i fabryczne aut klasy średniej i wyższej. Ogółem opony niskoprofilowe dedykowane są dla aut o sportowym zacięciu, a ich profil wynosi co najwyżej 55% szerokości. Najniższe wartości standardu ETRTO dla ogumienia to 20, chociaż na rynku pojawiły się nawet opony o profilu 15. Niski profil opony zazwyczaj wiąże się z koniecznością zastosowania większej felgi, co daje charakterystyczny efekt wizualny. Taka opona nieco inaczej wygląda oraz różni się parametrami od tradycyjnego ogumienia.

Zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe są uwielbiane przez fanów pojazdów o sportowym charakterze. Należy przyznać, że nie są pozbawione zalet. Niski profil opony ma nie tylko zalety wizualne – podczas pokonywania zakrętów takie ogumienie zapewnia bardzo dobrą przyczepność oraz stabilne prowadzenie. Niski bok opony zapewnia optymalną sztywność, co stanowi dodatkowy atut podczas dynamicznej jazdy po krętych drogach. Kierowcy twierdzą, iż opony niskoprofilowe zapewniają lepsze „wyczucie” pojazdu, a tym samym komfortowe i bezpieczne prowadzenie. Należy również przyznać, że niski profil ogranicza odczuwanie przechyłów bocznych. Dzięki wielu zaletom opony niskoprofilowe są fabrycznie stosowane w samochodach o dużej mocy i sportowym charakterze, które wymagają coraz to lepszych osiągów i odpowiedniego wyposażenia.

Wady opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe mają również wady, dlatego też nie powinno się ich stosować w samochodach wykorzystywanych „na co dzień”. Samochody z ogumieniem o niskim profilu nie nadają się do jazdy po wyboistych drogach, na których zmniejsza się komfort i bezpieczeństwo jazdy, a powstający wówczas hałas i drgania mogą być uciążliwe. Zbyt niskie ciśnienie w takich oponach może łatwo doprowadzić do uszkodzenia. Podczas najeżdżania na krawężnik konieczne jest zachowanie dodatkowej ostrożności, ponieważ niski profil opony może przyczynić się do uszkodzenia elementów podwozia. Wpadnięcie w dziurę na jezdni może natomiast skutkować uszkodzeniem felgi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *