motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Czy na skuter potrzebne jest prawo jazdy według obecnych przepisów?

Skuter to obecnie bardzo popularny jednoślad, szczególnie wśród młodzieży mieszkającej w zatłoczonym mieście. Przed kupnem tego pojazdu rodzice, jak i ich dorastające dzieci (bądź już pełnoletnie osoby), zastanawiają się jednak, jakie wymagania muszę być spełnione, aby legalnie go prowadzić. Czy na skuter potrzebne jest prawo jazdy?

Kategoria AM zamiast karty motorowerowej

Wiele tutaj zależy od wieku kierującego jednośladem. Jeżeli urodził się przed dniem 19 stycznia 1995 roku albo jest posiadaczem dowodu osobistego lub karty motorowerowej, to bez problemu i obaw może jeździć dożywotnio bez prawa jazdy. Natomiast, gdy przyszedł na świat po tej dacie i nie ma wspomnianego dokumentu, to musi wyrobić sobie prawko kategorii AM.

Na początku 2013 roku weszła w życie odpowiednia ustawa o kierujących pojazdami, w której ustalono takie przepisy. Mając w ręku upoważnienie w postaci prawa jazdy AM, śmiało można wsiąść na skuter (również ten elektryczny) czy motorower z ograniczoną prędkością jazdy do 45 km/h. I co ważne – o pojemnościowej skokowej mocy silnika, która nie przekracza pięćdziesiąt centymetrów sześciennych!

Wymagania na kategorię prawa jazdy AM

Jeżeli chodzi o same wymagania, to na szczęście nie są one bardzo wygórowane. Po pierwsze należy mieć skończone 14 lat, a po drugie zaliczyć szkolenie i zdać na koniec egzamin państwowy. Trzeba tylko pamiętać o tym, że ważna jest pisemna zgoda rodzica albo ewentualnie opiekuna prawnego.

Koszt wyrobienia takiego prawa jazdy to wydatek około 1300 zł. Oczywiście, kwota ta obejmuje także wcześniejsze przeprowadzenie badania lekarskiego (100 zł), kurs składający się z 10 godzin zajęć teoretycznych oraz minimum 5 godzin praktycznych (od 700 do 1000 zł), egzamin (zarówno ten praktyczny, jak i teoretyczny – łącznie 170 zł) oraz samo wydanie odpowiedniego blankietu.

Przekroczenie prędkości 45 km/h

Już wiadomo, czy na skuter potrzebne jest prawo jazdy. Wspomnieliśmy również wyżej o dopuszczalnej maksymalnej prędkości. Jednak niektórzy właściciele skuterów, kochający czuć wiatr we włosach, modyfikują je w taki sposób, aby rozpędzać się aż do 100 km/h. Czy to jest zgodne z prawem? Oczywiście, że nie. Trzeba mieć świadomość, że grożą za to dość poważne konsekwencje.

Jeżeli policja w trakcie kontroli zauważy nieprawidłowość, to wówczas skieruje jednoślad na specjalistyczne badania, która potwierdzą i odkryją, że coś jest nie tak. Co wtedy? Zostanie wręczony mandat o wysokości 500 zł, a nawet dodatkowo będzie zatrzymany dowód rejestracyjny – do momentu, aż kierowca przywróci dawną, fabryczną blokadę.