motopati.pl

Blog motoryzacyjny

ile zarabia mechanik samochodowy
Motoryzacja

Ile zarabia mechanik?

Mechanik samochodowy to praca, która z reguły uważana jest za wyjątkowo dochodową. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wynagrodzenie w tej branży zależy od wielu czynników – między innymi od jakości świadczonych usług, doświadczenia oraz miejsca pracy.

Jakie są średnie zarobki mechanika samochodowego?

Każda osoba, która zadaje sobie pytanie, ile zarabia mechanik samochodowy, powinna mieć świadomość tego, że nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Badania rynkowe wykazują, że mediana w zawodzie mechanika to około 3000 złotych netto. Oznacza to, że jest to średnie wynagrodzenie, zdarzają się więc mechanicy, którzy zarabiają zarówno więcej, jak i mniej niż wymieniona kwota. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mechanika pojazdowa z pewnością nie jest łatwym zawodem, a wynagrodzenie nie zawsze jest proporcjonalne do włożonego w pracę wysiłku. Prawda jest taka, że tylko nieliczni mechanicy samochodowi mogą pochwalić się naprawdę wysokimi zarobkami, które przekraczają kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Ile zarabia mechanik samochodowy na etacie?

Mechanik świeżo po ukończeniu szkoły zawodowej nie powinien nastawiać się, że jego zarobki będą szczególnie wysokie. Otóż, młodzi mechanicy samochodowi zarabiają zazwyczaj niecałe 3000 złotych na rękę. Oczywiście, jest to podstawa, która często poszerzana jest o różnego rodzaju premie i profity.

Nie ma co ukrywać, że jeśli chodzi o branżę samochodową, to zarobki mechanika w dużej mierze uzależnione są od lokalizacji. Badania rynkowe wykazują, że na najlepsze wynagrodzenie mogą liczyć mechanicy pracujący na północy kraju, a także w większych miastach.

Zarobki mechanika samochodowego a jego specjalizacja

Specjalizacja ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o to, ile zarabia mechanik samochodowy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że najsłabiej opłacany jest mechanik zajmujący się naprawą wyłącznie pojazdów osobowych, zwłaszcza jeśli zajmuje się czysto mechanicznymi sprawami. Na najlepsze zarobki mogą liczyć mechanicy, którzy posiadają doświadczenie w elektryce i elektromechanice.

Warto wiedzieć o tym, że nowoczesne samochody osobowe coraz częściej są wręcz naszpikowane elektroniką, toteż znajomość czysto mechanicznych tematów zwyczajnie może być niewystarczająca. W ostatnich miesiącach do Polski napłynęło dużo pracowników zza wschodniej granicy, dzięki czemu rynek stał się wyjątkowo przesycony.

Mechanicy, którzy posiadają duże zdolności, bardzo często po czasie decydują się na otworzenie własnego warsztatu samochodowego. Może wydawać się, że jest to prosta droga do wysokiej zarobkach zarobków, jednak nie można zapominać o kosztach prowadzenia działalności, które również okazują się niemałe.

Podsumowując, wielu osobom wydaje się, że mechanik samochodowy to zawód, w którym można jeździć na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie. Tymczasem prawda bardzo często okazuje się daleka od rzeczywistości i tylko najlepsi i najbardziej uzdolnieni mechanicy rzeczywiście mogą liczyć na profity proporcjonalne do włożonego w pracę wysiłku.