Większość osób Śląsk kojarzy z przemysłem górniczym i zanieczyszczonym powietrzem. Czy są to stereotypy, a może rzeczywisty obraz tego regiony? Poniżej wyjaśniamy jak sprawa wygląda w rzeczywistości — odpowiadamy, z czego słynie Śląsk.
Burzliwe tło historyczne
Obszar dzisiejszego województwa śląskiego historycznie przechodził w różne ręce — W XIII wieku tereny te należały do Czech, następnie wchodziły w skład Królestwa Polskiego. Później okresowo był pod panowaniem Niemiec, a dziś to integralna część Polski. Trzeba nadmienić, że rdzenni mieszkańcy regionu cechuje silnie zakorzeniony patriotyzm lokalny, oznacza to, że dzięki różnorakim wpływom udało się tej społeczności wytworzyć własną tożsamość. Z tą tożsamością związane jest właśnie pytanie — z czego słynie Śląsk? Ale zanim na nie odpowiemy, pomyślmy, jak zabrać się za zwiedzanie tej części naszego kraju.
Chcąc zwiedzić miejsca, które wymienimy w tym artykule, warto wynająć auto lub nawet autokar, jeżeli zamierzamy podróżować zorganizowaną dużą grupą. Rozważając wynajem busa Katowice jako miasto obfitują bogatą ofertę firm transportowych.
Pamiętajmy, że Śląsk to nie tylko architektura i przyroda. To również silne wartości i elementy, kultury, których nie trzeba zwiedzać, a z którymi można obcować bez wychodzenia z domu, choćby bogata kuchnia regionu.
Ciekawa kuchnia śląska
Zastanawiając się, z czego słynie Śląsk, nie sposób pominąć charakterystycznej kuchni tego regionu. Dania tu serwowane wielu osobom mogą wydawać się mało finezyjne, a wręcz toporne pod względem pomysłowości, ale zagłębiając się w te specjały, każdy dostrzeże ich wyrazisty charakter.
Sztandarowymi potrawami tej kuchni są: rolady (zrazy wołowe), kultowy żur, krupniok, karminadle (kotlety mielone), czy kultowa zupa wodzionka. Warto odwiedzić Katowice, by spróbować tradycyjnych dań z kuchni śląskiej.
Nowoczesna architektura modernistyczna
Pod tym względem na pierwszy plan wysuwają się Katowice z nowoczesną zabudową utrzymaną w modernistycznym stylu, której wizytówkami są siedziba NOSPR, wieżowce ATAL Sokolska 22, czy choćby budynek Biblioteki Śląskiej.
Mówiąc o architekturze, budynki z ubiegłego wieku również zasługują na uznanie — są one zróżnicowane, mieszają się tu styl secesyjny, siermiężny brutalizm i klasycyzm.
Największy park miejski
Słynny Park Chorzowski to jeden z największych parków miejskich Europy. Jego rozmiar naprawdę zachwyca — jest on położony między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami. Na jego terenie działa planetarium, zoo, jeden z większych w Polsce parków rozrywki i wiele innych atrakcji, które stanowią świetną propozycję do spędzania czasu wolnego.
Tu również jest zlokalizowany Stadion Śląski — miejsce zmagań piłkarzy podczas wielu pasjonujących meczów. Warto pamiętać, że przez długi czas stadion ten był jedynym dużym obiektem w kraju, którym mogła Polska imponować przyjezdnym z zagranicy.
Powyższy artykuł nie wyczerpuje odpowiedzi na pytanie, z czego słynie Śląsk, ale daje poczuć atmosferę tego regionu. Jeśli ktoś chce odwiedzić to miejsce, powinien rozważyć jego zwiedzanie w kontekście wyżej wymienionych punktów.