motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Tuning

Opony niskoprofilowe – ich wady i zalety

Opony niskoprofilowe są jednym z elementów tuningowanych samochodów. Ceni się je za wygodne prowadzenie pojazdu, ale również za atrakcyjny wygląd. Tego typu opony nie są jednak pozbawione wad i z pewnością nie będą odpowiednie dla każdego typu samochodu. Warto wiedzieć, jakie są ich wady oraz zalety.

Gdzie kupić opony niskoprofilowe? 

Opony niskoprofilowe znajdziesz tutaj: https://www.24opony.pl. Wystarczy wybrać producenta i rozmiar, który Ciebie interesują i gotowe! Ukaże Ci się lista, w której możesz dokonać własnego wyboru. Zapewne zastanawiasz się, jakie marki wybrać. W tym przypadku polecamy sprawdzonych producentów, którzy dostarczają opony o potwierdzonej jakości.

Kierowcy często decydują się na opony z niskim profilem, aby podnieść atrakcyjność samochodu. Najczęściej ujrzymy tego typu ogumienie w autach sportowych oraz samochodach wyższej klasy. 

Zwróć uwagę na poniższych producentów:

Jakie ciśnienie w oponach niskoprofilowych? 

W przypadku opon niskoprofilowych dość interesującą praktyką jest utrzymywanie wyższego ciśnienia niż w standardowych oponach. Najczęsciej możemy spotkać informacje, że zaleca się poziom o 0,2 bara większy niż jest w standardzie. Wpływa na to aspekt mniejszej objętności opony oraz obciążenia, które dane ogumienie musi wytrzymać, pomimo zmodyfikowanej budowy. 

Pamiętaj również o regularnej kontroli ciśnienia. Warto wiedzieć, że ubytki w tego typu ogumieniu są trudniejsze do zaobserwowania, ponieważ ogumienie niskoprofilowe nie ugina się w takim stopniu, jak opony o wyższym profilu.

Czym charakteryzują się opony niskoprofilowe?

Opony niskoprofilowe to charakterystyczny model ogumienia, które wyróżnia się niewielką szerokością przekroju opony w stosunku do jej wysokości. Jest to charakterystyczne wyposażenie samochodów tuningowanych i fabryczne aut klasy średniej i wyższej. Ogółem opony niskoprofilowe dedykowane są dla aut o sportowym zacięciu, a ich profil wynosi co najwyżej 55% szerokości. Najniższe wartości standardu ETRTO dla ogumienia to 20, chociaż na rynku pojawiły się nawet opony o profilu 15. Niski profil opony zazwyczaj wiąże się z koniecznością zastosowania większej felgi, co daje charakterystyczny efekt wizualny. Taka opona nieco inaczej wygląda oraz różni się parametrami od tradycyjnego ogumienia.

Zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe są uwielbiane przez fanów pojazdów o sportowym charakterze. Należy przyznać, że nie są pozbawione zalet. Niski profil opony ma nie tylko zalety wizualne – podczas pokonywania zakrętów takie ogumienie zapewnia bardzo dobrą przyczepność oraz stabilne prowadzenie. Niski bok opony zapewnia optymalną sztywność, co stanowi dodatkowy atut podczas dynamicznej jazdy po krętych drogach. Kierowcy twierdzą, iż opony niskoprofilowe zapewniają lepsze „wyczucie” pojazdu, a tym samym komfortowe i bezpieczne prowadzenie. Należy również przyznać, że niski profil ogranicza odczuwanie przechyłów bocznych. Dzięki wielu zaletom opony niskoprofilowe są fabrycznie stosowane w samochodach o dużej mocy i sportowym charakterze, które wymagają coraz to lepszych osiągów i odpowiedniego wyposażenia.

Wady opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe mają również wady, dlatego też nie powinno się ich stosować w samochodach wykorzystywanych „na co dzień”. Samochody z ogumieniem o niskim profilu nie nadają się do jazdy po wyboistych drogach, na których zmniejsza się komfort i bezpieczeństwo jazdy, a powstający wówczas hałas i drgania mogą być uciążliwe. Zbyt niskie ciśnienie w takich oponach może łatwo doprowadzić do uszkodzenia. Podczas najeżdżania na krawężnik konieczne jest zachowanie dodatkowej ostrożności, ponieważ niski profil opony może przyczynić się do uszkodzenia elementów podwozia. Wpadnięcie w dziurę na jezdni może natomiast skutkować uszkodzeniem felgi.