motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Tuning

Podgrzewane lusterka – komfort i bezpieczeństwo

Nowoczesne samochody pełne są ciekawych rozwiązań, funkcji i dodatków. W gąszczu różnorodnych propozycji wyposażenia samochodu trudno czasem odróżnić te bardzo przydatne dodatki od innych, będących raczej gadżetami. Warto jednak dobrze przemyśleć, jakie wyposażenie będzie niezbędne i może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. W tej kategorii jednym z bardziej przydatnych rozwiązań są podgrzewane lusterka.

Zalety podgrzewanych lusterek w samochodzie

Choć funkcja podgrzewania samochodowych lusterek kojarzy się przede wszystkim z wygodą i oszczędnością czasu, warto wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa i pozytywnego wpływu na kondycję samochodu. Ten drugi aspekt wynika z tego, że dzięki automatycznemu nagrzewaniu się tafli lusterka, nie jest konieczne ręczne oczyszczanie jej powierzchni za pomocą ostrych narzędzi, które, regularnie używane, pozostawiają na powierzchni szkła zarysowania i z czasem doprowadzana do widocznych uszkodzeń i obniżenia widoczności.
Jeśli zaś chodzi o kwestię bezpieczeństwa, warto podkreślić, że podgrzewane lusterka to również poprawia widoczności w trudnych warunkach jazdy. W przypadku deszczu lub mgły, osadzającą się na lusterkach woda lub para wodna szybko odparowuje, dzięki czemu widoczność nie pogarsza się zwłaszcza wtedy, gdy jej dobra jakość jest szczególnie potrzebna.

Jak zamontować podgrzewane lusterka?

Nowe samochody zazwyczaj posiadają podgrzewane lusterka w standardowym wyposażeniu. Nawet, jeśli jednak nie jest to funkcja wliczona w cenę, warto dokupić ją jako opcję dodatkową, ponieważ w istotny sposób poprawia ona komfort i bezpieczeństwo jazdy. Co zaś w sytuacji, gdy posiadamy już lub decydujemy się na zakup starszego modelu, który nie posiada tej opcji? Czy w takiej sytuacji korzystanie z tego rozwiązania nie będzie możliwe? Na szczęście w prosty sposób można wzbogacić wyposażenie auta o funkcję podgrzewania lusterek. Wykonanie takiej usługi można zlecić w warsztacie samochodowym. Osoby bardziej dostarczone w kwestiach technicznych będą też w stanie dokonać instalacji samodzielnie, gdyż nie jest ona szczególnie skomplikowana. Należy rozpocząć od zakupu odpowiednich mat grzewczych. Z reguły dostępne na rynku maty cechują się uniwersalnością i pasują do większości modeli aut. Kolejnym krokiem jest ich instalacja pod taflami lusterek oraz podłączenie ich do układu elektrycznego w samochodzie. Tak przygotowana instalacja będzie w pełni wydajna i pozwoli cieszyć się wygodą w mroźne dni, ale również będzie mieć znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy.