motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Data na oponie czyli data produkcji opon samochodowych – czy ma znaczenie?

Samochody kryją wiele tajemnic. Każdy samochód ma swoją własną historię. Również części znajdujące się w tym samochodzie mają swoje osobne historie. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Jak sprawdzić stan opon samochodowych?

Każda część samochodowa ma swoją datę produkcji. Jest to zupełnie naturalne i normalne. Przecież każda część została kiedyś wyprodukowana. Wyszła z zakładu produkcyjnego, z taśmy produkcyjnej i stało się to określonego dnia, określonego miesiąca, określonego roku. Czy data produkcji opony samochodowej ma jakieś znaczenie? Wiek opony bez wątpienia ma znaczenie i to w wielu kwestiach. Niektórzy kierowcy sprawdzają stan opon, które kupują, tylko wizualnie. To duży błąd. Nawet opony które nie były używane, a jedynie leżały w magazynie albo w garażu, tracą swoje właściwości. Należy wybierać jak najnowsze opony. Oczywiście nie ma nic złego w zakupie opon używanych, jeżeli te są w dobrym stanie. Należy jednak zwrócić uwagę na wiek opony czyli na datę jej produkcji.

Data na oponie czyli kiedy opona została wyprodukowana

Zazwyczaj kierowcy patrzą na to jakiej grubości jest bieżnik oraz czy opony nie posiadają żadnych uszkodzeń. To podstawowe parametry brane pod uwagę przy zakupie. Na takie cechy będzie zwracał też uwagę policjant, jeżeli zatrzyma auto do kontroli. Tymczasem kierowca powinien wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr. Chodzi oczywiście o datę produkcji opony. Być może część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że taką datę można na oponie znaleźć. Każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić wiek swojej opony w samochodzie. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień a kolejny rok kiedy opona została wyprodukowana. Dane te znajdują się w owalnej ramce. Z taką wiedzą każdy kierowca będzie dokonywał już odpowiedzialnych wyborów.

Odpowiedzialny kierowca i jego decyzje

Wydaje się, że ważniejszą informacją jest data produkcji samego samochodu, niż data produkcji opon. Tymczasem nawet starszy samochód może dobrze jeździć jeszcze przez wiele lat. Natomiast opony po kilku latach tracą swoje właściwości i nie nadają się już do bezpiecznej jazdy. Kierowcy powinni tego pilnować. Zdecydowanie się na jazdę posiadając stare opony to narażanie siebie i innych uczestników ruchu drogowego na duże niebezpieczeństwo. Na pewno żaden kierowca nie powinien w ten sposób. Opony to bardzo ważna część w samochodzie. Trzeba także cyklicznie je wymieniać w zależności od warunków atmosferycznych na drodze. Kiedy spada pierwszy śnieg bezwzględnie trzeba mieć opony zimowe.