motopati.pl

Blog motoryzacyjny

Lifestyle

Felgi stalowe a aluminiowe – czym się charakteryzują?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie prawe, że najważniejszym elementem konstrukcyjnym jego samochodu są koła. Jak się jednak okazuje, na rynku nie ma tylko jednego ich rodzaju, ale są aż dwa. Chodzi oczywiście o materiał, z którego zostały wykonane felgi. Felgi stalowe a aluminiowe – jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Charakterystyka felg aluminiowych

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą i powodem, dla którego felgi aluminiowe cieszą się tak ogromną popularnością, jest ich wygląd. Ich piękne prezentowanie się na samochodzie jest w stanie z nawet największego wraku zrobić auto prezentujące się w bardzo dobry sposób.
Sam wygląd to jednak nie wszystko, ponieważ alu felgi posiadają również wiele zalet od strony czysto praktycznej oraz użytkowej. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że dzięki dużej ilości miejsca w feldze i odsłonięciu dzięki temu elementów układu hamulcowego, hamulce pracują znacznie efektywniej. Duża ilość powietrza powoduje, że są one lepiej chłodzone, a tym samym efektywniej hamują.
Bardzo ciekawą cechą felg aluminiowych jest ich elastyczność. Co prawda zmiany zachodzące w kole są tak mikroskopijne, że kierowca nie jest w stanie ich wyczuć, lecz znacznie większa elastyczność felg z aluminium powoduje, że podczas hamowania delikatnie się one chwilowo odkształcają, pozytywnie wpływając na drogę hamowania.
Jedną z najważniejszych cech felg aluminiowych jest natomiast bardzo wysoka odporność na korozje, dzięki czemu są one doskonałym wyborem na zimę, gdy sól drogowa bardzo mocno atakuje felgi. Pomaga w tym również fakt, że takie felgi o wiele łatwiej jest doprowadzić do czystości i usunąć tym samym z nich całą sól i inne zabrudzenia.

Charakterystyka felg stalowych

Rzecz jasna nie bez powodu felga stalowa również cieszy się nadal ogromnym wzięciem, jeśli chodzi o kierowców. Jakie są jej najważniejsze zalety? Jak łatwo się domyślić, choć model stalowy nie jest tak ładny i estetyczny, to jednak jest nawet o połowę tańszy. Sprawia to, że jest to bardzo budżetowe, lecz nadal bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ felga stalowy w dalszym ciągu jest mocna i stabilny, jak wersja aluminiowa. Co więcej, jest to felga bardzo tania w naprawie, więc nawet lekkie jej odgięcie poprzez najechanie na krawężnik, nie będzie dużym szokiem dla portfela. Zauważyć również trzeba to, że często modele stalowe są lżejsze, niż felgi z aluminium, ponieważ te drugie z uwagi na swoją wysoką elastyczność muszą być wzmacniane dodatkowymi materiałami, aby zachować ich właściwy poziom bezpieczeństwa.