Posiadanie samochodu na własność oznacza szereg obowiązków. Dotyczą one m.in. badań technicznych mających na celu sprawdzić stan pojazdu ze szczególnym wskazaniem na elementy, które odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy.
Jakie są rodzaje badań technicznych auta?
Badania techniczne pojazdu dzielą się na: okresowe, dodatkowe oraz co do zgodności z warunkami technicznymi. Częstotliwość wykonywania badań okresowych zależy od rodzaju pojazdu. W przypadku nowych aut pierwsze badanie jest wykonywane po 3. latach, następne po 2. latach, a kolejne co rok. Wyjątek od tej zasady stanowią samochody z instalacją gazową, które badaniom poddawane są zawsze co rok. Co się natomiast tyczy badań dodatkowych, to są one konieczne w określonych sytuacjach, np. po kolizji czy wypadku. Z kolei badania co do zgodności z warunkami technicznymi odnoszą się tylko do pojazdów zabytkowych przed pierwszą rejestracją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Gdzie wykonuje się badania techniczne auta?
Podstawowe i okręgowe stacje kontroli pojazdów posiadające niezbędne uprawnienia to miejsca, gdzie przeprowadzane są badania techniczne. Warszawa to doskonały przykład lokalizacji, gdzie funkcjonuje wiele takich obiektów. Eksperci z salonu Autoplaza przypominają, że odniesieniu do standardowego badania technicznego nie ma zastosowania rejonizacja. Oznacza to dokładnie tyle, że badanie techniczne można przeprowadzić na stacji znajdującej się w dowolnej części kraju.
Co obejmują badania techniczne auta?
Zakres badań techniczny jest bardzo szeroki. Składają się na niego głównie takie czynności jak: identyfikacja pojazdu, ocena prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych oraz dodatkowego wyposażenia pojazdu, kontrola poszczególnych zespołów i układów, ocena stanu technicznego zawieszenia i podwozia, a także kontrola poziomu emisji zanieczyszczeń, instalacji elektrycznej i osprzętu oraz układu wydechowego. Sprawdzany jest dokładnie stan ogumienia, oświetlenia, układu hamulcowego, kierowniczego oraz zamocowania kół.