Pochłaniacz wilgoci do samochodu domowe sposoby – co robić, by uratować auto przed wilgocią?
Wielu właścicieli aut ma problem z wilgocią. Bardzo łatwo przedostaje się ona do wnętrza auta. Z tego powodu tapicerka i dywaniki mogą zacząć wydzielać brzydki zapach. Po czasie w aucie może też pojawić się pleśń i rdza. Z tego powodu bardzo ważne jest wyposażenie się w odpowiedni pochłaniacz wilgoci. Pomoże on ją zebrać z powietrza i usunąć. Jakie są domowe sposoby na pochłaniacze wilgoci do samochodu?
Pochłaniacz wilgoci do samochodu domowe sposoby
Metod na zbudowanie samochodowego pochłaniacza jest kilka. Przyjrzyjmy się tym najprostszym, które można wykonać przy najmniejszym wkładzie finansowym i nakładzie pracy.
Sposób 1 – torebki herbaty
Herbata świetnie wchłania wilgoć. Jeśli nie masz z nią dużego problemu, to możesz kilka torebek herbaty zawiesić na lusterku. Jeśli wybierzesz herbatę smakową, to równocześnie może ona odgrywać rolę zapachu. Torebki z herbatą należy wymienić, gdy zauważysz, że są już nasiąknięte wodą.
Sposób 2 – ryż
Jeśli twoje auto więcej stoi niż jeździ, to jako pochłaniacz wilgoci możesz umieścić w nim miskę ryżu. Ziarna świetnie wyłapują wilgoć z powietrza. Rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku samochodu w ruchu. Wyjątkiem może być sytuacja, w której będziesz wyciągać ryż zawsze przed ruszeniem samochodu lub, gdy miskę będziesz zamykać na czas przejazdu.
Ryż można też pakować w woreczki z niewielkimi otworami i chować np. pod siedzeniami. Woreczki mogą być uszyte z gazy albo być po prostu niepotrzebnymi już skarpetkami.
Sposób 3 – chlorek wapnia
Chlorek wapnia to substancja, którą bez problemu kupisz w sklepie budowlanym. Jest ona często wykorzystywana w gotowych pochłaniaczach wilgoci. Chlorek wapnia należy nałożyć do skarpetki lub materiałowego woreczka, a następnie go zawiązać tak, by kryształki się nie rozsypały. Następnie należy przygotować miskę, która zostanie z góry zasłonięta cienką warstwą gazy lub chustą opatrunkową. Na niej należy położyć worek z chlorkiem wapnia. To rozwiązanie umożliwia chlorkowi wapnia wyłapywanie wilgoci z powietrza. Następnie jest ona zamieniana w wodę, która skapuje z woreczka do miski. W ten sposób unika się zmoczenia lub pobrudzenia samochodu.
Sposób 4 – żwirek dla zwierząt
To dość radykalny sposób, ale jest bardzo skuteczny. W zawilgoconym samochodzie można rozsypać żwirek dla zwierząt. Ma on silne działanie higroskopijne, więc świetnie poradzi sobie ze zbieraniem wody. Żwirek należy zostawić w aucie na jakiś czas, przynajmniej na kilka godzin. Im dłużej będzie rozsypany, tym więcej wilgoci może wchłonąć. Następnie należy zebrać go przy pomocy odkurzacza i wyrzucić do śmieci. To dość pracochłonna metoda, ale daje efekty.
Sposób 5 – gazety pod wycieraczkami
Papier bardzo dobrze chłonie wilgoć. Z tego powodu można wkładać go pod wycieraczki po to, by zmniejszyć jej ilość w powietrzu. Szczególnie dobrze do tego celu nadają się tradycyjne czarno-białe gazety. Nie powinny to być kartki woskowane i śliskie w dotyku, bo one nie wyłapią wilgoci tak dobrze, jak zrobi to zwykły szarawy papier.